Μετρική για το Train Simulator

Γενική συζήτηση για το παιχνίδι. Απορίες, προτάσεις, σχόλια.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Κατά...... :mrgreen:
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
ngiann
Συνοδός
Συνοδός

Σωστός Ηλία :mrgreen:
sssss.jpg
ss.jpg
s.jpg
Ακόμα είναι σε αρκετά πρώιμη μορφή η ρούτα αλλά σύντομα θα εμπλουτίζεται...... :xythumbs:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ίσως τελικά κάποιοι δρόμοι να μη βγάζουν πουθενά.
Ίσως κάποια τρένα να είχαν λάθος στάσεις.
Ίσως πάλι να μην καταλάβαμε εμείς ποτέ το ταξίδι.
Ίσως να χάσαμε μόνοι μας τον προορισμό..........
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

απο τα αγαπημενα μου μερη!!! αχχ ομορφες αναμνησεις που εχω απο εκει τα καλοκαιρια... να πινω τον καφε μου και να απολαμβανω τις πρωινες αποχωρησεις των railbus με φιλους καθε καλοκαιρι... πραγματικα το κανατε σχεδον ΟΛΟΔΙΟ! ΧΙΛΙΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΛΙΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! :xythumbs: φοβερη δουλεια :mrgreen:
If your train of thought is going nowere... Change tracks
Άβαταρ μέλους
Evaristo De Chirico
Συνοδός
Συνοδός

Evaristo De Chirico έγραψε: 14 Φεβ 2021, 22:40 Οπότε μάλλον ψηφίζω Στενό
Με μπέρδεψες Νίκο με το τρίγωνο που δείχνεις στο χάρτη. Έτσι που το έχεις κόψει φαίνεται σαν τρίγωνο αναστροφής ενώ στην πραγματικότητα είναι η γραμμή προς Πάτρα.
Άβαταρ μέλους
ngiann
Συνοδός
Συνοδός

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Φαίνεται πως είμαι καλός στις τρολιες...... :bring:
afidaz74

Με λίγη videopedia κατάφερα και άλλαξα την κόρνα της μετρικής Alco του PierreG. Δεν είναι τέλεια ηχογράφηση αλλά σίγουρα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα από την default κόρνα που έβαλε ο φίλος μας εκ Γαλλίας. Το στρίγκλισμα που ακούτε στο τέλος της κόρνας είναι που έμπαινε σε καμπύλη στο αρχικό βίντεο από το youtube. Η διαδικασία είναι η εξής:

1ο Βήμα. Επιλέξα ένα video από το youtube με μετρική alco και με ένα online converter το έκανα mp3
2ο Βήμα. Με το Audacity άνοιξα το αρχείο και εκεί που εμφανίζει την κυματομορφή του mp3 πάτησα το βελάκι που δείχνει προς τα κάτω και επέλεξα να χωρίσει τα κανάλια του ήχου (είναι 2). Έκλεισα το 2ο.
3ο Βήμα. Με το ποντίκι επέλεξα το κομμάτι του mp3 που ακούγεται ευκρινώς η κόρνα (εδώ θέλει λίγη προσπάθεια μέχρι να πετύχουμε ακριβώς το κομμάτι που θέλουμε) και στην συνέχεια από το μενού Επεξεργασία επιλέγουμε αντιγραφή.
4ο Βήμα. Ανοίγουμε στο Audacity νέο αρχείο και κάνουμε Επικόλληση αυτό που αντιγράψαμε πριν.
5ο Βήμα . Από το μενού Αρχείο επιλέγουμε Εξαγωγή--->Εξαγωγή ως wav και δίνουμε ένα όνομα στο αρχείο (εγώ το έσωσα ώς ose_1.wav).
6ο Βήμα. Αντιγράφουμε το αρχείο μέσα στο φάκελο Audio του PierreG για την Alco.
7ο Βήμα. Με το σημειωματάριο των Windows ανοίγουμε το αρχείο OSE_audiocontrol.proxyxml και πάμε στη γραμμή του κώδικά που λέει "<Filename d:type="cDeltaString">PierreG\Europe\RailVehicles\Diesel\OSE_A9100\Audio\ose_1.dav</Filename>" και αλλάζουμε το όνομα του αρχείου με το αρχείο wav που έχουμε φτιάξει.
8ο Βήμα. Σώζουμε και κλείνουμε το αρχείο που έχουμε ανοίξει με το σημειωματάριο και τρέχουμε το παιχνίδι

Και ιδού το αποτέλεσμα:
https://www.youtube.com/watch?v=bnfWfMB8l28

Για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι να πατάτε την κόρνα (spacebar) για 3 δευτερόλεπτα.
Άβαταρ μέλους
ngiann
Συνοδός
Συνοδός

Ελπίζω να έχεις άδεια από τον Pierre για να τροποποιήσεις το μοντέλο του.......
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

Η τροποποιηση μοντελων ειναι ικανοτητα του καθενος. Συνηθως χρεαζεται αδεια για να μας δωσει τη τροποποιηση μιας και τα πνευματικα δικαιωματα πανε στον δημιουργο του τρενου :whistle:
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Εφόσον το έκανε για τον εαυτό του, εφόσον το έχει στον υπολογιστή του, θεωρώ ότι δεν πέφτει λόγος σε κανέναν . Αν το ανέβαζε εδώ ή αλλού, θα το συζητούσαμε. :wink:
Ηλίας
No alsthom...No Party!
afidaz74

Παιδιά, είμαι αρκετό καιρό μέλος στο Amnizia επειδή παίζω φανατικά το Train Simulator αλλά και πριν από αυτό το MS. Απολαμβάνω τις δημιουργίες σας στο παιχνίδι, όλων των παιδιών (δεν αναφέρω ονόματα για να μην αδικήσω κάποιον από τυχόν παράλειψη) και ιδιαίτερα του αείμνηστου Χρήστου. Όσο αφορά το χθεσινοβραδινό ποστ έχω να πω πως, ό,τι τροποποίηση έκανα στο μοντέλο του Pierre την έκανα για προσωπική χρήση για να κάνω το μοντέλο πιο ρεαλιστικό για το δικό μου gameplay. Δεν έκανα καμία διανομή του τροποποιημένου μοντέλου. Το μόνο που έκανα ήταν να ανεβάσω το roll out πως μπορεί κάποιος να αλλάξει στην προκειμένη περίπτωση την κόρνα στο συγκεκριμένο μοντέλο και όπως τόνισα στην αρχή του ποστ κατόπιν videopedia. Υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube που ασχολούνται με το θέμα αυτό. Ποτέ δεν είπα ότι ήταν δικής μου εμπνεύσεως ο συγκεκριμένος τρόπος παρέμβασης στο μοντέλο. Τέλος αν πάτε στο site του Pierre στην αρχική σελίδα λέει το εξής: "Distribution de mes modèles interdite sans mon autorisation écrite", μετάφραση "Απαγορεύεται η διανομή των μοντέλων μου χωρίς έγγραφη άδεια". Ο νοών νοείτω.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Φίλε μου, μη το συζητάς κάν!
Όπως είπα και πιο πάνω δεν πέφτει σε ΚΑΝΕΝΑΝ λόγος του τι θα κάνεις στο pc σου και στο παιχνίδι σου!
Αρκεί να μη το ανεβάσεις κάπου ανευ άδειας. :wink:
Αλλά τα ξέρεις αυτά....οπότε? Καλές διαδρομές!
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
ngiann
Συνοδός
Συνοδός

Συνεχίζονται οι εργασίες κατασκευής της γραμμής με τον ιδιαίτερο και πανέμορφο σταθμό του Πύργου Ηλείας!
ssp1.png
ssp2.png
ssp3.png
ssp4.png
ΟΠΑΑΑΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕΕΕ..... :rant:
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΨΑΜΕ ΤΟ ΚΤΗΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ :angry:
ssp5.png
Το περιστατικό είναι υπό διερεύνηση απ' το ΑΤ Πύργου...........
Εσύ που το έκανες μην το παίζεις αδιάφορος :whistle:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Akisf1
Συνοδός
Συνοδός

Μπραβο νικο....θες χιλιομετρικη θεση ν την βαλεις με ταμπελα πανω στο κτηριο
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

πωπω τη λεζαντα μου εγραψες στον σταθμο του χωριου μου. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ!!! :lol22: :xythumbs: :occasion: :occasion:
Άβαταρ μέλους
ngiann
Συνοδός
Συνοδός

Ας κάνουμε ένα διαλλειματάκι τώρα αφού πιάσαν οι ζέστες μπας και δροσιστούμε :mrgreen: :mrgreen:
Screenshot_Katakolo-Pyrgos_37.65213-21.31769_12-01-55.jpg
Απάντηση