Train Sim World 2020 (Dovetail)

Γενική συζήτηση για το παιχνίδι. Απορίες, προτάσεις, σχόλια.
Απάντηση
dimitristsnt
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Καλησπέρα σε όλους
Αν και υπάρχει ένα παλαιότερο τόπικ του 16 είπα να ανοίξω καινούργιο (αν θεωρείται περιττό παρακαλώ να σβηστεί)

Πρόσφατα πήρα την απόφαση μετά από δίλημμα να αγοράσω το Train Sim World 2020 για ps4 (collector s edition το οποίο βρίσκονταν σε προσφορά) λόγω της ποιότητας των γραφικών και καθώς αποτελεί ένα "ανανεωμένο" παιχνίδι σε σχέση με το ts .
Δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση να απολαύσω το αριστούργημα πού έχει δημιουργηθεί απ την ομάδα του Amnizia για το ts (εκεί ήταν το μεγάλο δίλημμα ). Δεν ξέρω αν ήταν μια αποτυχημένη βιαστική αγορά (ήταν και η πρώτη μου δεν είχα ποτέ το ts :shock: ) ή όχι ο χρόνος θα δείξει. Οι παρατηρήσεις μου είναι ότι τα γραφικά είναι όντως αρκετά καλά πάντως υπάρχουν στιγμές που το παιχνίδι κολλάει και προφανώς θα ήθελα να έχω τις ελληνικές διαδρομές κάτι που δεν είναι δυνατό προς το παρόν.
Αν κάποιος έχει κάποια επαφή με το παιχνίδι και γενικά τα σχόλια είναι ευπρόσδεκτα από όλους. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες :wink: .
Άβαταρ μέλους
miltospag
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Καλησπέρα
Για κάποιον που δεν είχε ποτέ το TS, το TSW σίγουρα είναι εντυπωσιακό. Τα γραφικά είναι απίστευτα και έχει καταφέρει να ξεπεράσει αρκετά από τα προβλήματα του αρχικού release (τουλάχιστον στο pc, δεν γνωρίζω τι γίνεται στο ps4). Από την άλλη, για κάποιον που έχει και το TS2020, είναι απογοητευτική η έλλειψη editor, third party addons (είτε freeware είτε payware) και γενικότερα οποιασδήποτε υποστήριξης στο modding. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αυτό δεν θα αλλάξει στο άμεσο μέλλον, καθώς μέχρι στιγμής η DTG έχει καταφέρει να έχει δύο train simulators που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό χωρίς να ανταγωνίζονται ευθέως το ένα το άλλο. Άλλωστε και editor να υπάρξει σύντομα στο TSW, θα περάσει πάρα πολύς καιρός μέχρι να αποκτήσει τον αριθμό των addons που έχει αυτή τη στιγμή το TS2020.
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

καλημερα σας εγω το ειχα στο ps4 και στο pc
εχω να πω πως στη κονσολα τα γραφικα δεν μαρεσαν οσο στον υπολογιστη και διαβασα πως ειναι επιτηδες ετσι γιατι στις κονσολες ειναι ολα τα παιχνιδια optimised ενω στον υπολογιστη δεν εχεις ορια!!
σαν παιχνιδι ομως ειναι τελειο ρεαλιστικο!!!
οποτε το εγγρινω για οποιον το θελει :xythumbs: :mrgreen:
If your train of thought is going nowere... Change tracks
dimitristsnt
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας
Πραγματικά έχω μπει στο πειρασμό με τις ελληνικές διαδρομές να δοκιμάσω στο pc και το ts. Ίσως το αγοράσω του χρόνου ή δεν ξέρω αν γίνεται και αν έχει κάποιος να μου στείλει κάποια παλαιότερη έκδοση.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Εγώ πίστευα πως στο PS θα τρέχει καλύτερα και με καλύτερα γραφικά γιατί όσο να ναι, οι υπολογιστές είναι και για άλλα πράγματα και έχουν ίσως χαμηλότερες κάρτες γραφικών και κάνουν και κάποια κολλήματα. Θεωρώ πως στο PS δεν υπάρχουν αυτά.
Είναι έτσι?
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
miltospag
Κλειδούχος
Κλειδούχος

alsthom έγραψε:
09 Απρ 2020, 16:21
Εγώ πίστευα πως στο PS θα τρέχει καλύτερα και με καλύτερα γραφικά γιατί όσο να ναι, οι υπολογιστές είναι και για άλλα πράγματα και έχουν ίσως χαμηλότερες κάρτες γραφικών και κάνουν και κάποια κολλήματα. Θεωρώ πως στο PS δεν υπάρχουν αυτά.
Είναι έτσι?
Aν συγκρίνεις το ps4 των 400€ με ένα pc ίδιου κόστους σαφώς και υπερέχει το ps. Ένα δυνατό gaming pc όμως είναι κλάσεις ανώτερο του ps σε performance.
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

miltospag έγραψε:
09 Απρ 2020, 16:56
alsthom έγραψε:
09 Απρ 2020, 16:21
Είναι έτσι?
Aν συγκρίνεις το ps4 των 400€ με ένα pc ίδιου κόστους σαφώς και υπερέχει το ps. Ένα δυνατό gaming pc όμως είναι κλάσεις ανώτερο του ps σε performance.
διαφωνω εχω υπολογιστη των 300ων και σηκωνει γραφικα στο μαξ ολα και δεν κολλαει ουτε λιγο :bring:
If your train of thought is going nowere... Change tracks
Άβαταρ μέλους
miltospag
Κλειδούχος
Κλειδούχος

οκ.
Παρης
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Καλησπέρα παιδιά. να πω και γω τη γνώμη μου σαν κάτοχος τόσο του train simulator 2020 όσο και του tsw 2020 (το 2ο λιγότερο καιρό) . προσωπικά τον τελευταίο χρόνο πλέον ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με το tsw το οποίο υπερτερεί στους περισσότερους τομείς όπως τα γραφικά που πρωειπώθηκαν , η αποδιδόμενη ισχύς όλων σχεδόν των μηχανών ,αλλά και ο τρόπος που αποδίδεται αυτή είναι κλάσης ανώτερα και πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα σε σχέση με το ts2020 (δεν έχω δοκιμάσει ελληνικές μηχανές), . μοναδικό μειονέκτημα κατά την προσωπική μου άποψη είναι η ταχύτητα με την οποία διαδίδεται ο πεπιεσμένος αέρας των φρένων σε μεγάλους εμπορικούς συρμούς που είναι αρκετά πιο γρήγορα από την πραγματικότητα (ουσιαστικά με λίγα λόγια πιο γρήγορη απόκριση των φρένων ). το tsw το συστήνω ανεπιφύλακτα .
επίσης τον Αύγουστο έρχεται το tsw 2 με αναβαθμίσεις σε αρκετούς τομείς
ένας από τους οποίους θα ναι σύμφωνα με τα λεγόμενα το scenario planner (ουσιαστικά σαν editor ως ένα σημείο)
https://live.dovetailgames.com/live/tra ... insimworld

:occasion:
Απάντηση