Λήψεις (Τροχαίο υλικό-σενάρια)

Γενική συζήτηση για το παιχνίδι. Απορίες, προτάσεις, σχόλια.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zisis1
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα . Το σημερινό σενάριο μας πηγαίνει πάλι πίσω στα 1994. Με ένα AEG θα κινηθούμε από το ΔΟΜΟΚΟ ως το ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ εκτελώντας το δρομολόγιο IC71 (ναιιιι!!!) χωρίς ενδιάμεσες στάσεις.
Μια προτροπή όσον αφορά το όριο των 15χ/ω μετά την ΚΑΡΥΑ. Για να βγαίνουν οι (πραγματικοί ) χρόνοι κινήθηκα στο συγκεκριμένο τμήμα με 40 χ/ω χωρίς προβλήματα μετατόπισης.( Γενικά μιλώντας ,το συγκεκριμένο πάντα με ζόριζε) . Καλή διαδρομή!
https://mega.nz/file/qwYjxYxZ#5hmr2Oh8l ... z2Vvr8NcUQ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
zisis1
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα και πάλι. Εν αναμονή των διορθώσεων για την ηλεκτροκίνηση ας κάνουμε τα εγκαίνια στο τμήμα που λειτουργεί κανονικά. Με μια HELLAS SPRINTER θα ξεκινήσουμε απο ΑΛΑΛΚΟΜΕΝΕΣ και με ενδιάμεσες στάσεις σε ΑΛΙΑΡΤΟ , ΘΗΒΑ ( όπου πρέπει χειροκίνητα να αλλάξετε το κλειδί εξόδου από το σταθμό - ένα ακόμα θέμα προς επίλυση) και ΟΙΝΟΗ θα τερματίσουμε στη ΣΦΕΝΔΑΛΗ. Από ΧΑΛΚΙΔΑ έρχεται δρομολόγιο προς ΑΘΗΝΑ ενώ στην άνοδο κινούνται ένα DESIRO για Χαλκίδα κι ένα AEG προς ΘΗΒΑ. Καλή διαδρομή.
https://mega.nz/file/G4pXyKxJ#iNDSJrwkG ... ICsQd9uA40
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
zisis1
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα. Έτσι για να γιορτάσουμε τη παράδοση του (μετρικού ) νέου υλικού , ένα σενάριο για να θυμηθούν οι παλιοί και να μάθουν οι νεότεροι.. Μην σας παραξενέψει το αισθητικό μέρος.. αφεθείτε στις αναμνήσεις του παρελθόντος
https://mega.nz/file/ywp3wKQJ#EHagVxI2Z ... b9SauMQJhI
δημητρης τσα
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα!
Θα ήταν πολύ καλό αν κάποιοις έφτιαχνε ένα αρχείο που να περιέχει όλα τα σενάρια..

Ετσι θα τα έχουμε όλα μαζεμένα σε ένα πακέτο.
Άβαταρ μέλους
zisis1
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Μια και το ζήτησε ο φίλος Δημήτρης μάζεψα όλα τα ενεργά σενάρια για τη διαδρομή σε ένα αρχείο. Πέρα από τα δικά μου υπάρχουν τα σενάρια και των υπόλοιπων παιδιών που συγγνώμη αν έχω ξεχάσει κανέναν jdogos , apostoloskal , dimitris99 , miltospag , Gionikolaou . Αυτά τα έχω εγκατεστημένα.. Αν έχω παραλείψει κάποιο μπορείτε να μου το υποδείξετε..
https://mega.nz/file/WgYwBbLD#jb4aNh03- ... 01av5vtxEI
jdogos
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Πρέπει να βάλω λίνκς για το σενάριο το δικό μου (αυτό με το εμπορικό τραίνο), αν και το υλικό που χρησιμοποιώ είναι επί το πλείστο από εδώ.
Αν σε περίπτωση που υπάρχουν λάθη παρακαλώ να με ενημερώσετε.

Πολύ καλό πού έχουν μαζευτεί όλα σε μια μεριά!
jdogos
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Σε συνεχεια του προηγουμενου, τα φορτηγα βαγονια απο εδω
Επισης μην ξεχασετε και αυτο καθως και τους σωληνες!!!
Άβαταρ μέλους
zisis1
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα σε όλους.. Σήμερα θα κάνετε ένα ταξίδι με το "τρένο του λαού" το κατά τον ΟΣΕ δρομολόγιο 603 πίσω στο 1995..Παλιός καλός ΟΣΕ.. Θα ξεκινήσετε από το ΕΛΕΥΘΕΡΟΧΩΡΙ περιμένοντας να σας προσπεράσει το 'γρήγορο" IC51 . Μετά από ένα ταξιδάκι 2 ωρών κι αφού συναντήσετε αντιθέτως ερχόμενα τρένα ( προς ΘΕΣ/ΝΙΚΗ , ΒΟΛΟ , ΣΤΥΛΙΔΑ και ΧΑΛΚΙΔΑ - Ναι γίνονταν και τέτοια τότε- ) θα φτάσετε ως τις ΑΦΙΔΝΕΣ. Καλή διαδρομή!!
Το σενάριο θα το βρείτε στον αντίστοιχο χώρο λήψεων.
Άβαταρ μέλους
zisis1
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα στη παρέα μας. Αυτή τη φορά κι έχοντας πια σχεδόν όλη τη σύνθεση του ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ θα κάνουμε ένα ταξιδάκι με αυτό πίσω στα 1995 . Ξεκινάμε από ΔΟΜΟΚΟ , περιμένουμε για αρκετή ώρα (συμβαίνουν κι αυτά..) το 504 στις ΑΓΓΕΙΕΣ για να φτάσουμε τελικά στο ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ. Για να βγούν οι χρόνοι έβαλα α) την καθυστέρηση στις ΑΓΓΕΙΕΣ β) Ένα κόφτη στο power στο 80% και γ) ανώτατη ταχύτητα 90 χλμ/ω. Αν θέλετε τηρείστε τα δύο τελευταία (δεν είναι υποχρεωτικό). Λίγο πριν το σταθμό στο ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ κάνετε καλού-κακού ένα save και στη συνέχεια resume γιατί στα δοκιμαστικά δεν ολοκλήρωνε τη στάση. Το αφιερώνω στο Χρήστο που μας χαίρεται από εκεί ψηλά...Να ευχαριστήσω τον Toni και τον miltospag ( δεν σε έχω ξεχάσει ) για τη βοήθειά τους ως προς το τροχαίο υλικό.
Κατά λάθος μπήκε στην ενότητα ΔΙΑΦΟΡΑ .
Άβαταρ μέλους
zisis1
Συνοδός
Συνοδός

zisis1 έγραψε: 07 Φεβ 2021, 14:01 Καλησπέρα στη παρέα μας. Αυτή τη φορά κι έχοντας πια σχεδόν όλη τη σύνθεση του ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ θα κάνουμε ένα ταξιδάκι με αυτό πίσω στα 1995 . Ξεκινάμε από ΔΟΜΟΚΟ , περιμένουμε για αρκετή ώρα (συμβαίνουν κι αυτά..) το 504 στις ΑΓΓΕΙΕΣ για να φτάσουμε τελικά στο ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ. Για να βγούν οι χρόνοι έβαλα α) την καθυστέρηση στις ΑΓΓΕΙΕΣ β) Ένα κόφτη στο power στο 80% και γ) ανώτατη ταχύτητα 90 χλμ/ω. Αν θέλετε τηρείστε τα δύο τελευταία (δεν είναι υποχρεωτικό). Λίγο πριν το σταθμό στο ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ κάνετε καλού-κακού ένα save και στη συνέχεια resume γιατί στα δοκιμαστικά δεν ολοκλήρωνε τη στάση. Το αφιερώνω στο Χρήστο που μας χαίρεται από εκεί ψηλά...Να ευχαριστήσω τον Toni και τον miltospag ( δεν σε έχω ξεχάσει ) για τη βοήθειά τους ως προς το τροχαίο υλικό.
Κατά λάθος μπήκε στην ενότητα ΔΙΑΦΟΡΑ .
Και κάτι ακόμα.. Αν θέλετε τηρείστε την βραδυπορία των 15 χ/ω στη Καρυά.. Θα φτιάσετε ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ συγχρόνως με την 334.
spirosbez

Παιδια καλησπερα,
και συγχαρητηρια για την υπεροχη δουλεια με την διαδρομη.
Εχω φτιαξει καποια career scenarios (TS2019 ισως δουλευουν και με παλιοτερες εκδοσεις), τα οποια και θα ηθελα να μοιραστω με εσας. Οποτε θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1) Για το "πακεταρισμα" χρησιμοποιουμε το packager που ερχεται μαζι με το TS ή υπαρχει κατι καλλιτερο/πιο αξιοπιστο?
2) Στο packager επιλεγουμε το ονομα του σεναριου που μας ενδιαφερει και απο κατω τα "scenario.bin", "scenario. bin.MD5", "scenario Properties.xml", "scenario Properties.xml.MD5" ή πρεπει να επιλεγουν και assets απο την διαδρομη?
3) Τα εχω τεσταρει στο PC μου (εχουν και διασταυρωσεις στο μονο κομματι) και δουλευουν, αλλα θα βοηθουσε αν καποιος θα μπορουσε να τα τεσταρει πριν γινουν διαθεσιμα σε ολο το forum. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και την προσπαθεια!
Άβαταρ μέλους
ngiann
Συνοδός
Συνοδός

Καλησπέρα!
Καλώς ήλθες στην παρέα!
Για τις ερωτήσεις σου τώρα:
1) χρησιμοποιείς το packager (δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο)
2) Μόνο τον φάκελο του σεναρίου σου στον φάκελο της ρούτας χρειάζεται (Content/Routes/(φάκελος της ρούτας)/Scenarios/(Φάκελος του σεναρίου)) Πακετάρεις τον φάκελο του σεναρίου σου και έτοιμος!
3) Αφού δουλεύουν σε εσένα, σίγουρα θα δουλεύουν και σε εμάς! Παρ' όλα αυτά αν θες κάποιον να το δοκιμάσει στείλε μου ΠΜ ή βρές με στο chat και με χαρά θα το δοκιμάσω.
Ίσως τελικά κάποιοι δρόμοι να μη βγάζουν πουθενά.
Ίσως κάποια τρένα να είχαν λάθος στάσεις.
Ίσως πάλι να μην καταλάβαμε εμείς ποτέ το ταξίδι.
Ίσως να χάσαμε μόνοι μας τον προορισμό..........
Απάντηση