Πληροφορίες/Παρουσιάσεις εργασιών(διπλωματικές,μεταπτυχιακά)

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Απάντηση
Siemens
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

:shock:
Μου φαίνεται είστε για δέσιμο! :doh:
Που θα τρέχει η κοπέλα στους Λαχανόκηπους και τις διαλογές βρε σεις; Είναι δυνατόν το 2011 να γίνονται αυτές οι δουλειές ή μήπως κουβαλάει τα μυαλά μας; :crazy: :crazy:

@mar.ter:

Η διαδικασία είναι η εξής: Θα επικοινωνήσετε είτε με το Τμήμα Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων του ΟΣΕ (210-.....16 ή 17) ή απευθείας με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο κ. Θεοφανόπουλο (το γραφείο του εννοώ) στο τηλ. 21.......5.
Σίγουρα θα σας ζητηθεί μια Αίτηση όπου συνοπτικά θα αναφέρετε το θέμα και ορισμένες λεπτομέρειες που θα τον βοηθήσουν να επιλέξει τον συνεργάτη που θα σας παρέχει το υλικό ή κάθε άλλη βοήθεια.

Πριν αρχίσουν τα σχόλια των υπολοίπων θα πω ότι, οποτεδήποτε υπήρξε παρόμοια περίπτωση, παρεσχέθη κάθε δυνατή βοήθεια και μάλιστα πρόθυμα. Ευαισθητοποιούνται όλοι σε αυτό, γιατί κάποια στιγμή όλοι περάσα(με) από το ίδιο στάδιο.
Φυσικά η κατάσταση είναι δύσκολη, όλοι τρέχουν με χίλια μύρια τώρα που λιγοστέψαμε, αλλά αν ανατεθεί σε κάποιον να ασχοληθεί, θα ασχοληθεί.

Υ.Γ. Να σε καλωσορίσω κι εγώ και να ευχηθώ Καλό Πτυχίο! (ξέχασα και τους τρόπους μου πανάθεμά με...)
Άβαταρ μέλους
Evaristo De Chirico
Συνοδός
Συνοδός

popeye το 210..... είναι το δικό μου τηλ ... :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:

Απο την διαχειρηση: Καλο θα ειναι να μην αναφερουμε σε δημοσιες συζυτησεις τηλεφωνα, αλλα με pm
Εικόνα
Όλο τέτοια όνειρα βλέπω στον ύπνο μου.
Siemens
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

Evariste, τώρα με τις (...) όλα είναι δικά σου τηλέφωνα! :lol22:
Σίγουρα ένα από τα δύο είναι του ΤΤΔΣ και δεν κατανοώ το λόγο που έγινε επέμβαση. Δεν είναι απόρρητοι οι αριθμοί τηλεφώνων των δύο αυτών γραφείων τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
Apostolis Dim
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Τηλέφωνα (τύποις) κερδοσκοπικής επιχείρησης είναι και μάλιστα του δημοσίου.
Για ποιο λόγο να μην αναφέρονται ;
"Πρωτοβουλία πολιτών για τη διάσωση και επαναλειτουργία της παλαιάς σιδηροδρομικής γραμμής Πλαταμώνα"
Ο ιστότοπος της Πρωτοβουλίας και το φυλλάδιο !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akis Dionisis
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δεν αναφέρονται διότι..... :borrow [για ευνόητους λόγους δεν φαίνεται το εικονίδιο]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
apl
Staff
Staff

[quote=""popeye":2eus4wgl"]:shock:
Μου φαίνεται είστε για δέσιμο! :doh:
Που θα τρέχει η κοπέλα στους Λαχανόκηπους και τις διαλογές βρε σεις; Είναι δυνατόν το 2011 να γίνονται αυτές οι δουλειές ή μήπως κουβαλάει τα μυαλά μας; :crazy: :crazy:

@mar.ter:

Η διαδικασία είναι η εξής: Θα επικοινωνήσετε είτε με το Τμήμα Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων του ΟΣΕ (210-.....16 ή 17) ή απευθείας με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο κ. Θεοφανόπουλο (το γραφείο του εννοώ) στο τηλ. 21.......5.
Σίγουρα θα σας ζητηθεί μια Αίτηση όπου συνοπτικά θα αναφέρετε το θέμα και ορισμένες λεπτομέρειες που θα τον βοηθήσουν να επιλέξει τον συνεργάτη που θα σας παρέχει το υλικό ή κάθε άλλη βοήθεια.

Πριν αρχίσουν τα σχόλια των υπολοίπων θα πω ότι, οποτεδήποτε υπήρξε παρόμοια περίπτωση, παρεσχέθη κάθε δυνατή βοήθεια και μάλιστα πρόθυμα. Ευαισθητοποιούνται όλοι σε αυτό, γιατί κάποια στιγμή όλοι περάσα(με) από το ίδιο στάδιο.
Φυσικά η κατάσταση είναι δύσκολη, όλοι τρέχουν με χίλια μύρια τώρα που λιγοστέψαμε, αλλά αν ανατεθεί σε κάποιον να ασχοληθεί, θα ασχοληθεί.

Υ.Γ. Να σε καλωσορίσω κι εγώ και να ευχηθώ Καλό Πτυχίο! (ξέχασα και τους τρόπους μου πανάθεμά με...)[/quote]

Δεν θέλω να πώ τώρα τίποτα, άλλα για την δική μου πτυχιακή ακόμα τρέχουν στην Καριολου.... τρελη ευασθησία... Ως οργανισμός να μην πώ τι παίζουνε ολοι.... Βασικά στείλε μου με pm κάποιο μειλ ή τηλέφωνο να μιλήσουμε...

...Και φυσικά καλωσόρισες.... Μακάρι ολη αυτή η δοκιμασία της διπλωματικής να σε γοητεύσει, και να μείνεις μαζί μας και υπέρ του σιδηροδρόμου και μετά το τέλος της...
Η εμμονή στην "πρόοδο" κατέστρεψε ένα χιλιάρι χιλιόμετρα γραμμών....
Επαναλειτουργίες τώρα!!!
Άβαταρ μέλους
erail
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

ΧΙΝΤ και από μένα MAR.TER:
Στην Κηφισίας ανεβαίνοντας στο ύψος του κόμβου Παραδείσου (αν δεν κάνω λάθος...) έχει στα δεξιά μια εκκλησία. Πίσω από την εκκλησία είναι ο χώρος μιας κινηματογραφικής εταιρίας για την οποία παλαιότερα είχα κάνει ένα διαφημιστικό με μοντέλα (μοντέλα τραίνων δυστυχώς...).
Τα γραφεία τους είναι μέσα σε τριαξονικά βαγόνια επιβατικά. Μού είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η άψογη κατάσταση στην οποία τα διατηρούσαν και η εκπληκτική επένδυση ξύλου που είχαν κάνει στο εσωτερικό τους.
Γκααα!

Γ. Χαζάπης
σιδηροδρομόφιλος, ΟΧΙ μπετατζής...
Σώστε τη ΣΠΑΠ!
Διασώστε τη γοητεία του σιδηροδρόμου.

Reset στο κράτος.
Siemens
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

[quote=""apl":1yky28ib"]
Δεν θέλω να πώ τώρα τίποτα, άλλα για την δική μου πτυχιακή ακόμα τρέχουν στην Καριολου.... τρελη ευασθησία... Ως οργανισμός να μην πώ τι παίζουνε ολοι.... Βασικά στείλε μου με pm κάποιο μειλ ή τηλέφωνο να μιλήσουμε...

...Και φυσικά καλωσόρισες.... Μακάρι ολη αυτή η δοκιμασία της διπλωματικής να σε γοητεύσει, και να μείνεις μαζί μας και υπέρ του σιδηροδρόμου και μετά το τέλος της...[/quote]

Αν σου πω ότι δεν περίμενα τέτοιο σχόλιο θα είναι ψέμα!

Δεν είναι όμως ο κανόνας. Έχει τύχει προσωπικά να δώσω και έτοιμη πτυχιακή. Έχει όμως και η αντίθετη συμπεριφορά την εξήγησή της. Ορισμένες φορές ο φοιτητής έρχεται με την εντύπωση ότι έχει να κάνει με "αραχτούς", ή "αποκλειστικούς" συνηθισμένος ίσως και από το σχολικό περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
mar.ter
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!

Ήδη με έχετε βοηθήσει αρκετά και αυτό σημαίνει ότι ξεκινάει πολύ δουλειά για 'μένα!

Έχω πάει στις "γειτονιές" των βαγονιών στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν έχω καταφέρει και πολλά. Δεν είναι εύκολη η πρόσβαση για όσα βρίσκονται εντός της περιφραγμένης έκτασης του ΟΣΕ κατά μήκος των γραμμών στο Δενδροπόταμο, και τα άλλα σημεία συγκέντρωσης είναι ιδιαίτερα απομακρυσμένα από το κέντρο της πόλης, σε ερημικές εκτάσεις και σε κατάσταση τέτοια που δεν μπορώ να τα πλησιάσω, πόσο μάλλον να τα αποτυπώσω. Επίσης, οι κάτοικοι των πιο κοντινών περιοχών, για όσους γνωρίζουν την περιοχή, δε νομίζω να αντιδράσουν ευχάριστα σε μια τέτοια επίσκεψη! Την τελευταία φορά που το προσπάθησα, πήγα στο Δενδροπόταμο, αλλά δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω τη φωτογραφική μου μηχανή ή τους χάρτες, γιατί δεν ήταν θετική η αντιμετώπιση των κατοίκων. Επίσης, δεν είμαι βέβαιη, ότι τα εγκαταλελειμένα βαγόνια στις πιο απομακρυσμένες περιοχές είναι απόλυτα κενά!

nfotis: Στο Ρέντη νομίζεις ότι θα μπορέσω να μπω στα βαγόνια?

Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι ότι εδώ:
http://www.bing.com/maps/
κάνοντας zoom στην περιοχή που θέλω και επιλέγοντας bird's eye για την απεικόνηση, μπορώ να έχω μια αρκετά καλή εξωτερική εικόνα!

popeye: Την επικοινωνία με τον ΟΣΕ την απέφυγα εως τώρα γιατί από τα δημοσιεύματα που έχω διαβάσει σε σχέση με το θέμα, είχα την εντύπωση ότι μάλλον δεν έχουν εικόνα για τα βαγόνια στη Θεσ/νίκη. Αλλά από τη στιγμή που μου το προτείνεις θα το δοκιμάσω!

erail: Ευχαριστώ για την πληροφορία και θα προσπαθήσω να πάω να τα δω! Τα διαμορφωμένα βαγόνια διατηρούν τα δεδομένα του τύπου τους, ορισμένα κατασκευαστικά τους στοιχεία κλπ. και συνάμα έχει ενδιαφέρον να βλέπεις τον τρόπο και το σκεπτικό με το οποίο υλοποιήθηκε μια επέμβαση. Εν τω μεταξύ, αν έχεις κάποια εικόνα που μπορείς να μου στείλεις..
Άβαταρ μέλους
erail
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δυστυχώς φωτό δεν έχω. Αν καταφέρω να περάσω από κει θα σου τραβήξω μερικές με το κινητό. Εκτός αν κανένας συμφορουμίτης μένει ή περνάει από εκεί κοντά να σε φροντίσει.
Γκααα!

Γ. Χαζάπης
σιδηροδρομόφιλος, ΟΧΙ μπετατζής...
Σώστε τη ΣΠΑΠ!
Διασώστε τη γοητεία του σιδηροδρόμου.

Reset στο κράτος.
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

@mar.ter:
Σημείωση: τα φορτωμένα βαγόνια είναι σφραγισμένα, οπότε δε μπορεί κανείς να μπει πριν ξεφορτωθούνε.

Στο Ρέντη και το Ρουφ είναι η ευκολότερη πρόσβαση για να δεις από κοντά εμπορικά βαγόνια στην Αθήνα.
Στο Ρέντη απλά κάθεσαι στην αερογέφυρα πάνω στο σταθμό του Προαστιακού και κοιτάς με μια ματιά πως είναι διαμορφωμένα.
Στο Ρουφ συχνά φορτώνουν-ξεφορτώνουν βαγόνια, οπότε ίσως είναι εφικτό να δεις το εσωτερικό τους.
Παρόμοια φάση είναι στην Οινόη, από όσο ξέρω (δυτική πλευρά του σταθμού), αλλά εξαρτάται σε ποιόν θα πέσεις αν ρωτήσεις πως είναι το εσωτερικό του βαγονιού.

Τα περισσότερα από αυτά τα βαγόνια στην Αθήνα ΔΕΝ είναι ιδιοκτησία ΟΣΕ ή εγκαταλειμμένα, αλλά ανήκουν σε ξένες εταιρείες και δουλεύουν κανονικά.

Σου πρότεινα Ρέντη για να πάρεις μιαν ιδέα για το πως μοιάζουν εξωτερικά τα διάφορα είδη βαγονιών
(εναλλακτική μέθοδος: κοιτάς ένα μοντελιστικό κατάλογο όπως της Roco, που δείχνει μια καλή ποικιλία Ευρωπαϊκών βαγονιών http://www.roco.cc/produkteshop/neuheit ... glish.html ).

(δεν ξέρω αν μένεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή αλλού, συγγνώμη αν ακούγομαι πολύ Αθηνοκεντρικός :-) )

Ιδού κι ένα παράδειγμα εταιρείας μίσθωσης μοντέρνων εμπορικών βαγονιών που νοικιάζει ο ΟΣΕ κι άλλες εταιρείες:
http://aae.ch/index.cfm?hID=420&sprache=4
(κάθε τύπος έχει ένα φυλλάδιο με διαστάσεις κτλ. στο site)

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
BasilisG
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

@Mar ter : Eλα Ρεντη οποτε θες να σου κανω μια ξεναγηση :allrightman:

:mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mar.ter
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Αθήνα, μένω. Έχω δει βαγόνια από κοντά και υπάρχει ένα εμπορικό στην Ελευσίνα που έχω πρόσβαση. Απλά αναρωτιόμουν μήπως στου Ρέντη ήταν συγκεντρωμένα βαγόνια όπως στη Θεσσαλονίκη, αλλά πιο προσιτά!
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Στην Ελευσίνα είναι βαγόνια του μετρικού δικτύου, τα οποία είναι αρκετά μικρότερα σε μέγεθος και διαστάσεις από τη κανονική γραμμή
(υπολόγισε χονδρικά 50% αύξηση σε μήκος και 25% στο πλάτος)

Παρατημένα βαγόνια σε Ρέντη και Ρουφ θα βρεις λίγα πράματα, από όσο ξέρω.

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Στους Αγίους Αναργύρους έχει μείνει τίποτα? Έχω μήνες να περάσω από εκεί.
:evil: The Internet is the best place to make new enemies.
Απάντηση