To TS2014 πάει Ελλάδα...

Οτι έχει σχέση με το Train Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Re: To TS2014 πάει Ελλάδα...

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 17 Ιαν 2014, 09:14

pagio12000 έγραψε:κανα link για το download?
ειναι στο steam workshop??

Μακάρι να υπήρχε! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά είναι ακόμα λίγο νωρίς, έχει αρκετή δουλειά που εκκρεμεί, γιαυτό βλέπεις να ανεβάζω κτήριο-κτήριο και σας δείχνω, είναι οτι τελειώνω κάθε φορά. Τις επόμενες μέρες ακολουθούν η Αρπίνη, η Αμφίκλεια, η Τραχίνα και φυσικά το μεγαλύτερο εχμ, αγγούρι, το Λειανοκλάδι! Μετά αρχίζει η πρόκληση του να αναπαραστήσω ένα ρεαλιστιkό κόσμο τοποθετώντας κτήρια, αντικείμενα κ δέντρα στον κόσμο του TS...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pagio12000
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό pagio12000 » 17 Ιαν 2014, 19:39

Φιλε η δουλεια σου ειναι καταπληκτικη.Εχω ασχοληθει και εγω με τον editor του TS2014(rail simulator τοτε),καθως και με 3d modeling και ξερω οτι ειναι μανικι.Αν θελεις για beta testing πες μου.

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 17 Ιαν 2014, 20:18

Σίγουρα θα χρειαστώ κανα δυο που να ξέρουν τη γραμμή και απο γραφικά, θα σε έχω υπόψη, ευχαριστώ!

Σήμερα το μενού δεν έχει κανένα φοβερό κυρίως πιάτο, έκανα την αποθήκη απέναντι απο το σταθμο της ΛΙΛ και δυο κτηριάκια για δίπλα στο σταθμο (εχει 3-4 εκεί αλλα δυστυχώς δεν έχω πλήρη εικόνα από τις πηγές που βρήκα).
fgsdq.png

Και για να μη μου ξενερώσετε :bash: που δεν εχουμε κάτι πιο "τρενικό" σήμερα, να κάτι άλλο που έκανα, δεν ξέρω πως λέγεται σε σιδηροδρομική ορολογία, είναι ενας "τετραγωνικός σωλήνας" απο λαμαρίνα που πάει συνήθως παράλληλα με τη γραμμή και έχει καλώδια μεσα αν δεν κάνω λάθος. Σε πολλά σημεία βουτάει μέσα στη γη και συνεχίζει υπογείως για να αποφύγει εμπόδια (δρομους κλπ) το οποίο θα κάνει και για τη διαδρομή μας :wink: .Εδω τον δοκιμάζω σε ένα τοπιάκι πρόχειρο (δεν είναι απο τη διαδρομη) μαζί με τη γραμμή που έχω φτιάξει σε στυλ ΟΣΕ.
Μικρές αηδιούλες που δίνουν ομως ρεαλισμό και άρωμα OΣΕ :shock:
2014-01-17_00001.jpg

2014-01-17_00002.jpg

Το τρίτο που έκανα σήμερα είναι το μοντέλο της τοξοτής πέτρινης γέφυρας που φοριέται πολύ στην Τραχίνα μεριά, αλλά επειδή δεν έχει ακόμα textures θα σας το ετοιμάσω αύριο μάλλον και προτιμώ να το δείτε απο το TS στην πράξη να δείτε πως ακολουθά τη γραμμή σε καμπύλη κλπ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 18 Ιαν 2014, 00:07

Χρηστο οι γραμμες πως τοποθετουνται στο παιχνιδι?ειναι splines οπως στο τρεινζ?

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 18 Ιαν 2014, 11:41

Μμμμ θα σε γελάσω, στο απο δω στρατόπεδο τα λέμε lofts αλλά μπορει να ναι και το ιδιο πραμα. στην ουσια σχηματίζεις το προφιλ της γραμμής με τα σκύρα και το προγραμμα μετά την πλάθει επεκτείνοντας τη οσο τοποθετείς χιλιόμετρα. Οχι οπως στο μοντελισμο δηλαδη, δεν έχει ετοιμα τμήματα που ενώνεις. Ειναι μανικι ομως οταν δουλευεις υπο κλίση (οπως παντου στη διαδρομή μου!!) γιατι θέλει φοβερή ευθυγράμμιση ωστε να σου δείξει τις διακλαδώσεις σωστα και υπήρχαν φορές που έφαγα ώρες!
Εδω ενα παράδειγμα απο τιθορεα που δεν εχει και καμια φοβερή κλίση, δειχνει μεν τη διακλάδωση αλλά φαίνεται οτι πρέπει να διορθώσω λίγο το υψος στη μια γραμμή...
2014-01-18_00001.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 18 Ιαν 2014, 20:37

Στο τρεινζ Χρηστο μολις βαζεις το εργαλειο της γραμμης η γραμμη ξεκιναει απο το σημειο μηδεν και επεκτεινεται οπου θελεις εσυ και υπαρχουν και καποια εργαλεια που την ομαλοποιεις της δινεις κλιση ,ανυψωση κτλ

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 20 Ιαν 2014, 23:04

Σας χαιρετίζω σήμερα από το εργοτάξιο της Αμφίκλειας. Οι εργασίες προχωρούν πυρετωδώς αν και τα δείγματα που σας παραθέτω είναι ακόμα ως προεπισκόπηση γιατι σχεδον τίποτα δεν είναι τελειωμένο. Εχω φαει περισσοτερη ώρα αντι στο να "χτίζω", στην επεξεργασία απιστευτου φωτογραφικου υλικου που είχε την καλη διάθεση να τρεξει να συλλέξει επι τόπου ο Steroumel στον οποίο πρέπει να είμαστε όλοι ευγνώμονες διότι έτσι θα μπορεσώ να φροντίσω πολλές λεπτομέρειες που υπο άλλες συνθήκες θα αγνοούσα... Και φυσικά απο καλές φωτογραφίες ερχονται και πιο καθαρα textures!
Amfi.jpg

Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα εδώ είναι οτι η κάθε πόρτα είναι πιστή στο πρωτότυπο. Ακομα κ η τελευταια που φαινεται ιδια με τις προηγουμενες αν προσεξετε εχει μια ταμπελα ψηλα που λεει "Σταθμαρχης. κινήσεως" (Ναι, έχει και τελεία ανάμεσα για κάποιο λόγο!! :lol22: )
amf.jpg

123_cr.jpg

Ξαναλέω υπάρχουν πολλά προσωρινά λάθη και φυσικά λείπουν παρα πολλά πράγματα ακόμα αλλά μια πρόγευση δεν κάνει κακό :cool:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 21 Ιαν 2014, 21:25

Για γύρνα να σε καμαρώσουμε κι από πίσω...
am.jpg

Απο δω οι πόρτες είναι ακόμα πιο πανηγύρι αλλά 100% πραγματικές πάλι χάρη στον Steroumel που τις απαθανάτισε! Και αν έρθει ο τύπος από τη ΔΕΗ εκεί που θα κάνετε στάση με το 1512 στο Τrain Simulator και σας ρωτήσει, το ρολόι είναι εδώ:
a.jpg

Και μια απο "την καλή" με λίγη περισσότερη λεπτομέρεια σήμερα! (Ναι ο αριστερός κάδος στέκεται στραβά πραγματικά!)
amfik.jpg

Μένει λίγη κηπουρική διότι ανάμεσα στις πόρτες υπάρχουν μικρά παρτέρια, να κρεμαστεί ο πίνακας δρομολογίων (πολύ γέλιο εκεί... θα δείτε!) και πολλές μικρές διορθώσεις πριν προχωρήσω στα γύρω κτήρια και...τον υδατόπυργο φυσικα! :thank_you:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 22 Ιαν 2014, 14:27

...Κι όποιος βγάλει άκρη πότε περνάει το επόμενο τρένο, εγω να κάτσω να με... :bring:
AMA_cr.jpg

DSC08617.jpg
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 22 Ιαν 2014, 22:45

Ο Μπραλος στο Τρεινζ

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 23 Ιαν 2014, 14:34

Και πριν αναχωρήσω από την Αμφίκλεια, μερικά τελευταία περιφερειακά...

Eδω η αποθήκη (;) ακριβως απέναντι απο το σταθμό
gvdfg.jpg

Για άλλη μια φορά η φαντασία των υπευθύνων βρήκε άλλη μια χρήση για τη σιδηροτροχια, που εδω τρέχει κατα μήκος της πλατφόρμας...

Αμφίκλεια χωρίς υδατόπυργο είναι σα Γοργοπόταμος χωρίς γέφυρα, γιαυτό ας καλύψουμε και αυτό το κενό...
water.jpg

ευτυχώς ο ίδιος χρησιμοποιείται και σε άλλους σταθμούς οποτε γλιτώνω δουλειά :xythumbs:

Και κάτι γενικότερο: εχουμε ξαναδει κολώνα του ΟΣΕ, εδώ έχει καποιες παραλλαγές καθώς και μια της ΔΕΗ κάθετης διάταξης μετά φωτός
poles.jpg
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 24 Ιαν 2014, 20:57

Αν αναρωτηθήκατε πως να περάσετε την κυριακη πρωί στο simulator και ταυτοχρονα να πειτε στη γιαγια σας οτι πήγατε εκκλησία χωρίς να έχετε πει ψέματα σας έχω τη λύση:
traxina.jpg

Μην παρατήσετε μόνο το τρένο σας με τις ώρες πανω γιατί θα τραβάει τα κοτσίδια του ο Σταθμάρχης στο Λειανοκλαδι.
τρη.jpg

Δυο κουβέντες για όσα βλέπετε, δε χρειάζεται καν να πω οτι η φάση είναι "ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟ" ακόμα, το βλεπετε! Για το ύψος των σκελών/βάθρων/οπως-θελετε-πειτε-τα της γέφυρας μη σας φαινεται τεραστιο, ειναι επιτηδες ετσι ωστε να εχω μπόσικα τα οποία θα ειναι βυθισμενα στο εδαφος, με αλλα λογια θα φαινεται μονο το σωστό τμήμα. Επίσης θα χουν και πιο σωστά textures με τις πετρες να σχηματιζουν το τοξο περιμετρικα. Το "σπίτι της σπηλιάς" το οφείλουμε στον Αλέξανδρο Σικαλια που προθυμα παρείχε φωτογραφίες του από το σημείο, αλλα και γενικότερα το φανταστικό του βίντεο
" onclick="window.open(this.href);return false; βοήθησε πολύ στο να σχηματίσω καλύτερη εικόνα της τοποθεσίας ειδικα κατω απο τη γραμμη. Στοχος μου ειναι το βουνο να πεφτει και να ερχεται ακριβως στο στομιο της σπηλιας, τωρα το TS δεν υποστηρίζει ανοίγματα/τρύπες στο έδαφος άρα ο μόνος τρόπος να φαίνεται το εσωτερικό της σπηλιας πίσω απο την επιφάνεια του βουνου θα είναι αν καταφέρω να ξεγελάσω το simulator οτι η σπηλια ειναι τουνελ!!!! Νομίζω οτι θα τα καταφέρω όμως και να δεν κατσει εχω και μια εναλλακτική στο νου μου... Η γραμμή και η γέφυρα εδώ είναι μονο για δική μου υποβοήθηση στην σωστή τοποθεσία των σκαλιών αποβαθρών κλπ, ξερω οτι η γέφυρα είναι πανω σε ελαφρια καμπύλη και ετσι θα είναι στον εξομοιωτή. Εξάλλου ειναι μια κατασκευή με ειδικές ιδιότητες ωστε να ακολουθεί αυτόματα τη γραμμή.
τρηι.jpg

Προσπαθώ να αποφασίσω τι είναι κουραστικότερο, να ανέβεις τα σκαλιά ως τη στάση ή να τα φτιάχνεις σε 3d...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό alsthom » 25 Ιαν 2014, 12:06

Έχω μείνει άφωνος. Πραγματικά....
:drinks:
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 27 Ιαν 2014, 14:33

Και ενω μένει να φτιαχτούν δύο ακόμη σταθμοί, η Αρπίνη και το Λειανοκλάδι μέχρι να αρχίσω να τοποθετώ το σκηνικό στη διαδρομή και να σας δείχνω πλέον εικόνες από τον εξομοιωτή, ας "εκτροχιαστούμε" για λίγο από το πρόγραμμα για να σας κεράσω κάτι που εκανα σήμερα "για να ξεσκάσω"μιας και έχω πήξει στα κτήρια τόσες βδομάδες :wallbash: και που ελπίζω να χαροποιήσει τους "ελκόμενους" τύπους εδω μέσα καθώς και να αποκαλύψει και την πρώτη μου προτεραιότητα μετά την ολοκλήρωση της διαδρομής...
gosa.png

Φορείο τύπου Wegmann με προσωρινά textures έτσι για να δουμε πως βγαίνει...
Αντε προχωράω τώρα για Αρπίνη, τα λέμε εκει! :crazy:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 27 Ιαν 2014, 19:35

arp.jpg

Άλλος ένας σταθμός, η Αρπίνη, με ελάχιστο φωτογραφικό υλικό (μια φωτο το κτήριο αυτο και μια ενα παραδιπλα πέτρινο εχω το οποιο θα κανω αυριο ελπιζω). Καθόλου περίεργο αν αναλογιστεί κανεις οτι σε σχέση με τους υπόλοιπους του τμήματος αυτού υστερεί κατα τη γνώμη μου σε τοπίο και ατμόσφαιρα οπότε οι καλλιτέχνες επικεντρώθηκαν αλλού! Το τραγικοτερο ειναι οτι η μοναδική φωτο (του Αλέξανδρου φυσικά!) που βρήκα δε δείχνει καθαρα την ταμπέλα που κρεμεται με την ονομασία του σταθμού! Αν καποιος έχει καμια ας πει για να τον ονομασουμε με γνήσιο υλικο!

Τις προαλλες σας ελεγα οτι θα βελτιωθει το texture στις πετρινες γεφυρες, ηδη στρώνει:
via.jpg

Η μουτζούρα πάει πακέτο και στην πραγματικοτητα ειναι σε πολλές γέφυρες τρισχειρότερη αλλα ειπα να βρω μια μεση λύση... Οι δυο βάσεις στο βαθος χρησιμοποιούνται σε μερικες μεταλλικες γεφυρες ανάμεσα στα τμήματά τους.
Εικόνα

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Train Simulator (Railworks)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

ypomnhma