Αθήνα 1967

Ότι έχει σχέση με το Trainz Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Άβαταρ μέλους
Φώτης Κορομηλάς
Staff
Staff

Αθήνα 1967

Δημοσίευσηαπό Φώτης Κορομηλάς » 20 Μάιος 2016, 20:30

από συζήτηση στο facebook......

-....και θα τα φτιάξουμε σε 2 sessions, ενα της εποχής του "νέου δικτυου", με ηλεκτροκίνηση παντού κλπ, και ενα με το παλιό, πριν οποιαδήποτε αναβάθμιση.

- Για πείτε δεκαετία για το παλιό

- Εσύ ποια θες; Εγώ λέω κάποια που να μην έχει σχέση με τώρα, ουτε να έχει έργα υπο κατασκευή. Γύρω στο 80 περιπου.

- Εμένα το όνειρο μου ήταν πάντα η δεκαετία του 60', αλλά ότι θέλετε εσείς.

- Κομπλέ η δεκαετία του 60'. Αλλά έτρεχαν δηζελάμαξες τότε;

Και κάπως έτσι αποφασίστηκε η δημιουργία του σιδηροδρομικού δικτύου στην Αθήνα όπως ήταν την δεκαετία του 1960 και συγκεκριμένα το 1967 (πριν την 21η Απριλίου, μην ανησυχείτε, :mrgreen: ). Τέσσερα άτομα είπαμε να δοκιμάσουμε περισσότερο σαν ιστορική αναδρομή στο παρελθόν, παρά σαν παιχνίδι να φτιάξουμε στο Trainz για αρχή την περιοχή της Αθήνας και αργότερα αν όλα πάνε καλά, να αρχίσουμε την επέκταση προς τα βόρεια και τα νότια. Πρόκειται για ένα τεράστιο project το οποίο έχει χωριστεί στα 4 έχοντας αναλάβει ο καθένας μας από ένα. Στόχος μας είναι η όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστική αποτύπωση και λειτουργία των μέσων σταθερής τροχιάς εκείνη την εποχή, με τις γραμμολογίες, τα κτήρια και το τροχαίο υλικό βεβαίως βεβαίως.

Ενδεικτικά, το project περιλαμβάνει:

- Όλο το δίκτυο των ΣΠΑΠ μέχρι τον Ασπρόπυργο με τις εμπορικές και υπηρεσιακές διακλαδώσεις του (Λιμάνι Πειραιά, Μύλοι Αθηνών κ.λ.π)
- Όλο το δίκτυο των ΣΕΚ μέχρι την Οινόη με τις εμπορικές και υπηρεσιακές διακλαδώσεις του (Λιμάνι Πειραιά, ενωτική ΕΗΣ κ.λ.π)
- Το δίκτυο των ΕΗΣ Πειραιά-Κηφισιά
- Το τραμ Περάματος

Ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει να δουλεύουμε στο trainz, αλλά βρισκόμαστε ακόμα στην πρώτη φάση που είναι η συγκέντρωση υλικού και πληροφοριών. Και βέβαια καθώς είμαστε φουρνιά των late 90's, χρειαζόμαστε την βοήθεια των "μεγάλων" του forum. Ενδεικτικά, αυτά που ζητάμε είναι:

- Φωτογραφίες από τις σιδηροδρομικές εγκαταστάσεις εκείνης της περιόδου
- Σχέδια τροχαίου υλικού (κυρίως τις κινητήριες μονάδες και τις Α/Α).
- Σχεδιαγράμματα σταθμών (αν είναι δυνατόν με διαστάσεις).
- Γραμμολογίες (συγκεκριμένα Πειραιώς ΣΠΑΠ και ΣΕΚ, Λιμένα Πειραιά, Ρέντη, σύμπλεγμα λαχαναγοράς, χαμοστέρνα, Ρουφ, γραμμολογία Μύλων Αθήνας και Σ.Σ Αγίων Αναργύρων).

Φράνκυ, Γιάννη Ζαρταλούδη, Γιώργο Χανδρινέ, ΧΟΥ-ΒΟΥ σε εσάς βασιζόμαστε κυρίως για την παραχώρηση των πληροφοριών που ψάχνουμε στην προσπάθεια μας να αναβιώσουμε μέσω του trainz το γενικότερο σιδηροδρομικό κλίμα εκείνης της εποχής. Θα ήταν μεγάλη μας χαρά και τιμή να μας βοηθήσετε και να μας συμβουλέψετε.

Hellenic Trainz Group

Γιάννης Μπίλλιος
Γιώργος Ασημακόπουλος
Διονύσης Κουλούρης
Φώτης Κορομηλάς

Άβαταρ μέλους
John514
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Re: Αθήνα 1967

Δημοσίευσηαπό John514 » 20 Μάιος 2016, 20:37

Θα ήθελα επίσης να παρακαλέσω θερμά τα μέλη του φόρουμ να μην υπάρξουν τυχών υπονοούμενα ή διακρίσεις προς το project αυτό με δικαιολογία του οτι πρόκειτε για μια εικονική απεικόνιση του δικτύου. Κάθε βοήθεια είναι τόσο ευπρόσδεκτη όσο ανεπιθύμητα είναι τα κακά λόγια.

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
δημητρης τσα
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό δημητρης τσα » 21 Μάιος 2016, 12:38

Κ μόνο που είπες ΣΠΑΠ θα αναγκαστώ να πάρω το νέο trainz! :-P

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
stavrosmp1979
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό stavrosmp1979 » 09 Αύγ 2017, 07:50

Καλημερα.. Τελικα προχωρησε το project?
Άιντε το τραίνο πήγαινε όρθιος ο μηχανοδηγός με το κασκέτο του στραβά
καλό τιμόνι κουμαντάριζε μες στη καπνιά μες στη βραδιά με μπλούζα σαν λυκοπροβιά ασίκης μηχανοδηγός με το μικρό μουστάκι του καλό τιμόνι οδήγαγε
το τραίνο για τον ουρανό...

Άβαταρ μέλους
Φώτης Κορομηλάς
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό Φώτης Κορομηλάς » 12 Αύγ 2017, 19:22

Καλησπέρα Σταύρο, όχι δυστυχώς δεν έχει προχωρήσει όπως ελπίζαμε. Τα υπόλοιπα παιδιά κάνανε πρόοδο βέβαια, αλλά το δικό μου το κομμάτι έχει μείνει πολύ πίσω. Ενδεικτικά να σου πω πως 1 χρόνο μετά, ψάχνω ακόμα την γραμμολογία του Σ.Σ Πειραιά των ΣΠΑΠ και δεν την έχω βρει πουθενά. Άσε που είναι και λίγο μπελάς να περάσεις αεροφωτογραφίες στο trainz, οπότε έχω ξεκινήσει με μισό χάρτη και μετά για να περάσω τον άλλο μισό είναι ακόμα μεγαλύτερος μπελάς. Γενικά χρειάζεται να αφιερώσεις πάρα πολύ χρόνο, από το να μάθεις πως μπορείς να περνάς αεροφωτογραφίες, μέχρι και πολύωρες αναζητήσεις σε άπειρα site στο internet για την συγκέντρωση υλικού του παιχνιδιού (από μικροσκοπικά αντικείμενα όπως π.χ βαρέλια, φτυάρια και καρότσια, μέχρι και τόνους χρωμάτων για το βάψιμο του εδάφους). Χρόνο τον οποίο αυτή την στιγμή εγώ τουλάχιστον δεν διαθέτω και μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρω.

Άβαταρ μέλους
stavrosmp1979
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό stavrosmp1979 » 13 Αύγ 2017, 15:52

Ευχομαι μια μερα να ολοκληρωθει το project σου γιατι πραγματικα αξιζει οσο χρονο θα του εχεις αφιερωσει..!!Αν υπαρχει καποιο link για να κατεβασω το trainz θα ημου ευγνωμων..2 μερες τωρα ψαχνω αλλα πεφτω πανω σε μη αξιοπιστα site..
καλό τιμόνι κουμαντάριζε μες στη καπνιά μες στη βραδιά με μπλούζα σαν λυκοπροβιά ασίκης μηχανοδηγός με το μικρό μουστάκι του καλό τιμόνι οδήγαγε

Άβαταρ μέλους
John514
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό John514 » 14 Αύγ 2017, 01:24

Αξίζει μια κανονική αγορά. Το Trainz 12 έχει κάτι χαζές τιμές τύπου τριών με πέντε ευρώ στις εκπτώσεις. Το T:ANE το καινούργιο είναι γύρω στα 15.

Άβαταρ μέλους
stavrosmp1979
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό stavrosmp1979 » 14 Αύγ 2017, 07:01

Το TRAINZ 12 ειναι στα 23 ευρω και το 2016 στα 20 ευρω (τιμες steam).. Αν δεν βρω να το κατεβασω θα περιμενω τιποτα εκπτωσεις...Αξιζει η υπομονη..

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Trainz Simulator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

ypomnhma