Σχεδια Γραμμης Ελληνικων σταθμων

Ότι έχει σχέση με το Trainz Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Σχεδια Γραμμης Ελληνικων σταθμων

Δημοσίευσηαπό Aristides » 18 Μάιος 2012, 16:30

Γεια σας παιδια ,ξερει κανεις στο φορουμ εαν υπαρχουν σχεδια διαταξης της γραμμης των Ελληνικων σταθμων?ενδιαφερομαι ιδιαιτερα απο την Δραμα μεχρι το Ορμενιο,επισης εαν υπαρχουν σχεδιαγραματα για τα φορεια των μετρικων alco γιατι θελω να φτιαξω μια στο Trainz simulator

Ευχαριστω

Αρης

Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

Απ: Σχεδια Γραμμης Ελληνικων σταθμων

Δημοσίευσηαπό ΧΟΥ-ΒΟΥ » 18 Μάιος 2012, 18:30

Μπές στο site του ΣΦΣ (sfs.gr)και στο μενού > θα βρείς τα πάντα και φυσικά αυτά που ζητάς.....

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 19 Μάιος 2012, 15:20

Φιλε Χου Βου ευχαριστω πλυ για την πληροφορεια κατεβασα αρκετα σχεδια αλλα απο την θεσσαλονικη μεχρι το Ορμενιο δεν βρηκα ,μηπως ξερεις κατι παραπανω να μου πεις?

Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Δημοσίευσηαπό nfotis » 19 Μάιος 2012, 16:03

Καλησπέρα,

εύχομαι Καλή Επιτυχία με το Trainz.
Μακάρι να είχα το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθώ με ένα τέτοιο project.

Για την Ελλάδα, έχω υπόψιν 2 δυνατότητες, πέρα από τα διάφορα σχέδια αριστερά και δεξιά:

http://46.4.99.117/docs/gaiagis.html - είναι το σύστημα κτηματολόγιου της ΓΑΙΑΟΣΕ, με το οποίο μπορείς να δεις μέχρι και γραμμολογία σταθμών αν ζουμάρεις αρκετά, με χιλιομετρικές αποστάσεις κτλ.

Το πρόγραμμα TransDEM είναι ειδικό στην άντληση γεωγραφικού αναγλύφου από το Google Maps (αν θυμάμαι καλά) και άλλες πηγές, και μπορείς να ετοιμάσεις μια μεγάλη έκταση σε μορφή κατάλληλη για τον Surveyor:
http://www.rolandziegler.de/StreckeUndL ... EMEngl.htm

Καλή τύχη,
Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 19 Μάιος 2012, 21:14

Φωτη σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορεις ,χρειαζομαι τα σχεδιαγραμματα των γραμμων των σταθμων γιατι απο το google earth το Ελληνικο σιδηροδρομικο δικτυο δεν εχει και τοσο καλη ευκρινεια σε σχεση με αλλες χωρες που μπορεις κιολας να μετρισεις ποσα μετρα εχει αποσταση η μια γραμμη απο την αλλη,οτι δουλεια εχω κανει ως τωρα ειναι μονο απο φωτογραφιες των σταθμων αλλα δεν μου βγαινει οπως το θελω.Οσο για το Transdem δενβοηθα σε αυτην την περιπτωση γιατι σου απεικονιζει οτι διχνει το google earth,αλλα για το αναγλυφο του εδαφους δεν το συζηταω ειναι τρομερο,εχω φτιαξει δυο αναγλυφα το ενα ειναι απο τον σταθμο της Αμφικλιας εως τον σταθμο του Δομοκου με ολη την ορεινη περιοχη και το αλλο ειναι απο Δραμμα μεχρι Αλεξανδρουπολη αλλα φυσικα δεν εχω ξεκινησει να τα ντυνω γιατι αυτη την περιοδο ασχολουμαι με την διαδρομη Ορμενιο Αλεξανδρουπολη.Σκληρους δισκους να εχουμε να τους γεμιζουμε και καλα ειναι.

Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Δημοσίευσηαπό nfotis » 19 Μάιος 2012, 21:30

Χμ, το σύστημα της ΓΑΙΑΟΣΕ είναι εξαιρετικά ακριβές, από όσο μπορώ να δω, καθώς δείχνει μία-μία τις γραμμές στη παλιά χάραξη (π.χ. Μπράλος) και μπορείς να βγάλεις μήκη παρακαμπτηρίων κτλ.
Απλά πρέπει να ζουμάρεις αρκετά στα επίμαχα σημεία.
Από ότι έχω καταλάβει, στις νέες εγκαταστάσεις είναι κάπως 'φλου' τα σχέδια.

Επίσης, αν ψάξεις στο Youtube θα βρεις και βιντεάκια από τα χειριστήρια των διάφορων διαδρομών - δεν χρειάζεται να φτιάξεις την απόλυτα ακριβή γεωμετρία, εφόσον η αίσθηση που δίνει είναι σωστή.

Οπότε, θα πρότεινα το TransDEM και τα παραφερνάλια του για τα 'χοντρά' στο ίχνος της γραμμής, και στο τέλος φτιάχνεις την ακριβή γραμμολογία των σταθμών με βάση τα δεδομένα από τη 'θέαση' της ΓΑΙΑΟΣΕ κι ότι μπορέσουμε να βρούμε από διάφορες πηγές.

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό alsthom » 20 Μάιος 2012, 13:56

Αριστείδη καλημέρα.
Βασικά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κάποιο βίντεο με τη δουλειά σου ως προς τη διαδρομή που φτιάχνεις.
Επίσης να πω, ότι το ερώτημά σου καλύτερα θα ήταν αν το έβαζες εδώ ή εδώ. Θα έχεις περισσότερες πιθανότητες για απάντηση μιας και τα των εξομοιωτών δεν τα διαβάζουν όλοι....
Λογικά κάποιος mod θα μας μεταφέρει :whistle:

Απο κει και πέρα: Στην Κομοτηνή υπάρχει τρίγωνο.
Στην Ορεστιάδα ίσως και να υπήρχε μεταφορικό έργο αλλά με τα σημερινά δεδομένα, άστο καλύτερα. :angry: Επίσης ο σταθμός της Ορεστιάδας δεν διέθετε δικιά του μηχανή από όσο ξέρω. Εξάλλου δίπλα είναι τα Δίκαια. ;)

Αυτά προς το παρόν...
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος Σικαλιάς
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος Σικαλιάς » 20 Μάιος 2012, 14:16

"Aristides" post=227352 έγραψε:Φωτη σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορεις ,χρειαζομαι τα σχεδιαγραμματα των γραμμων των σταθμων γιατι απο το google earth το Ελληνικο σιδηροδρομικο δικτυο δεν εχει και τοσο καλη ευκρινεια σε σχεση με αλλες χωρες που μπορεις κιολας να μετρισεις ποσα μετρα εχει αποσταση η μια γραμμη απο την αλλη,οτι δουλεια εχω κανει ως τωρα ειναι μονο απο φωτογραφιες των σταθμων αλλα δεν μου βγαινει οπως το θελω.Οσο για το Transdem δενβοηθα σε αυτην την περιπτωση γιατι σου απεικονιζει οτι διχνει το google earth,αλλα για το αναγλυφο του εδαφους δεν το συζηταω ειναι τρομερο,εχω φτιαξει δυο αναγλυφα το ενα ειναι απο τον σταθμο της Αμφικλιας εως τον σταθμο του Δομοκου με ολη την ορεινη περιοχη και το αλλο ειναι απο Δραμμα μεχρι Αλεξανδρουπολη αλλα φυσικα δεν εχω ξεκινησει να τα ντυνω γιατι αυτη την περιοδο ασχολουμαι με την διαδρομη Ορμενιο Αλεξανδρουπολη.Σκληρους δισκους να εχουμε να τους γεμιζουμε και καλα ειναι.

Τι γραμμολογιες θες φιλε μου;;Το μαγαζι εχει αρκετα καλες γραμμολογιες που με βοηθεια των φωτογραφειων σου θα βγαλεις ενα ομορφο σταθμο!Εχει τα παντα εκτος απο Μηχνανοστασια του Μ.Θ. και του Μ.Α.Ι.Ρ.!

Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος Σικαλιάς
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος Σικαλιάς » 20 Μάιος 2012, 14:23

Οριστε η γραμμολογια της Κομοτηνης
35....jpg

Η γραμμολογια της Ν.Ορεστιαδας
12.....jpg

Και η γραμολογια του Ορμενιου
16....jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 20 Μάιος 2012, 18:12

Παιδια σας υπερευχαριστω για την βοηθεια και το ενδιαφερων.Ηλια τπ μονο που δεν εχω ασχοληθει ειναι να μαθω πως να τραβαω βιντεο τα παιχνιδια στον υπολογιστη μου αλλα εχω πολλες εικονες απο την διαδρομη εδω σ'αυτο το λινκ εχω αρκετες http://s894.photobucket.com/albums/ac14 ... 0/Ormenio/ κατι εικονες που ειναι ενα desiro του ΟΣΕ μην τισ λαβεις υπ'οψη δεν ειναι απο την διαδρομη του Ορμενιου.
Και εδω ειναι οι ποιο προσφατες που εχω τραβηξει http://s894.photobucket.com/albums/ac14 ... ay%202012/
Alex με εκανες μαγκα με τα γραμμολογια που μου εστειλες,το Ορμενιο το εχω ηδη φτιαξει στο πρωτο λινκ με τις εικονες υπαρχει ολος ο σταθμος.
Θα ηθελα να σας παρακαλεσω εαν γινεται να μου βαλετε σ'αυτο το ποστ γραμμολοφια για τους συγκεκριμενους σταθμους που θα γραψω,εαν φυσικα υπαρχουν και μπορειτε να το κανετε.
Χειμώνιο
Θούριο
Πύθιο
Διδυμότειχο
Λάβαρα
Σουφλί
Λαγυνά
Τυχερό
Πέπλο
Φέρες
Αλεξ/πολη Λιμένας
Αλεξ/πολη
Και εαν υπαρχει το γραμμολογιο του θριασιου
Ευχαριστω πολυ

Αρης

Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος Σικαλιάς
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος Σικαλιάς » 20 Μάιος 2012, 18:34

Χειμωνιο
11....jpg

Πυθιο
10....jpg

Διδυμοτειχο
09....jpg

Λαβαρα
08....jpg

Σουφλι
07....jpg

Λαγυνα
06....jpg

Τυχερο

05....jpg

Πεπλο
04....jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος Σικαλιάς
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος Σικαλιάς » 20 Μάιος 2012, 18:37

Συνεχιζω :

Φερρες
03....jpg

Αλεξανδρουπολις (Διαλογη ή Γαλλικος σταθμος)
02..jpg

Αλεξανδρουπολις Λιμην
01....jpg

Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος Σικαλιάς
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος Σικαλιάς » 20 Μάιος 2012, 18:39

"Aristides" post=227397 έγραψε:Παιδια σας υπερευχαριστω για την βοηθεια και το ενδιαφερων.Ηλια τπ μονο που δεν εχω ασχοληθει ειναι να μαθω πως να τραβαω βιντεο τα παιχνιδια στον υπολογιστη μου αλλα εχω πολλες εικονες απο την διαδρομη εδω σ'αυτο το λινκ εχω αρκετες http://s894.photobucket.com/albums/ac14" onclick="window.open(this.href);return false; ... 0/Ormenio/ κατι εικονες που ειναι ενα desiro του ΟΣΕ μην τισ λαβεις υπ'οψη δεν ειναι απο την διαδρομη του Ορμενιου.
Και εδω ειναι οι ποιο προσφατες που εχω τραβηξει http://s894.photobucket.com/albums/ac14" onclick="window.open(this.href);return false; ... ay%202012/
Alex με εκανες μαγκα με τα γραμμολογια που μου εστειλες,το Ορμενιο το εχω ηδη φτιαξει στο πρωτο λινκ με τις εικονες υπαρχει ολος ο σταθμος.
Θα ηθελα να σας παρακαλεσω εαν γινεται να μου βαλετε σ'αυτο το ποστ γραμμολοφια για τους συγκεκριμενους σταθμους που θα γραψω,εαν φυσικα υπαρχουν και μπορειτε να το κανετε.
Χειμώνιο
Θούριο
Πύθιο
Διδυμότειχο
Λάβαρα
Σουφλί
Λαγυνά
Τυχερό
Πέπλο
Φέρες
Αλεξ/πολη Λιμένας
Αλεξ/πολη
Και εαν υπαρχει το γραμμολογιο του θριασιου
Ευχαριστω πολυ

Αρης

Τα εχω ολα.....εκτος απο σταθμους ΣΓΥΤ (Θεσσαλονικης-Λαρισας ''καινουργιους'' και Αεροδρομιου-Κιατου ''καινουργιους'' συμπεριλαμβανομενου Θριασιου) ;)Το Θουριο επισης δενε χει πανω απο μια γραμμη ειναι απλα μια σταση!Οι στασεις δεν σχεδιαζονται προς το παρον γιατι δεν αξιζει να χαλαω χαρτι για μια γραμμη! :xythumbs:

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 20 Μάιος 2012, 19:00

Αλεξ σε υπερ ευχαριστω,Τα σχεδιαζεις μονος σου με το χερι?απο χομπι? 'η εισαι ανθρωπος του ΟΣΕ?Για κοιτα λιγο στις εικονες που εχω βαλει στο δευτερο λινκ λαι πες μου πως σου φαινονται οι γραμμες που εχω βαλει,ταιριαζουν?

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 20 Μάιος 2012, 19:31

Αλεξ οταν θα εχεις ελευθερο χρονο και μπορεις καποια μερα βαλε μου εδω τα γραμμολογια των σταθμων απο Αλεξανδρουπολη-Δραμα
σε Ευχαριστω πολυ

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Trainz Simulator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

ypomnhma