Greeklish

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
GiannisG
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό GiannisG » 31 Αύγ 2006, 15:32

Αυτό Γιάννη το έχω παρατηρήσει και εγώ στο MP3 Player μου. Όταν περνάω ένα τραγούδι στο ΜΡ3 στα ελληνικά το βγάζει σε μια αλλόκοτη γλώσσα και αναγκαστηκά τα γράφω σε greeklish ή στα αγγλικά.

Άβαταρ μέλους
mitsos
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό mitsos » 03 Σεπ 2006, 16:38

Kalispera
:sorry2: Distichos to Computer stin doulia mou den echi Ellinika ke synithos stin doulia mou diavaso to FORUM.
Gia tin orthografia, to word sto spiti mou grafi ellinika, alla den echi orthografo gia ta ellinika.

Alla ke sta greeklish iparchi provlima. Pos na grafoume sta greeklish? Ti lete gia ena site me odigies, pos na grafoume Ellinika me latanikous charactirismous? Toulachiston na ine ta greeklish ola idia.

Paradigma: to elliniko B (ß) pos na to grafo? B, V, W... ?
To elliniko OU me sketo lataniko "U" i "OU"?

:-D Apo Frankfourti me polous cheretismous
Dimitris
ΕικόναΔημητρης

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kosathel
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Greeklish

Δημοσίευσηαπό kosathel » 03 Σεπ 2006, 16:43

@mitsos καλώς ήρθες, δεν πειράζει καλά τρενοταξίδια με την παρέα μας.
Πάτα εδώ να δεις το ιστολόγιό μου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Nikos » 03 Σεπ 2006, 17:58

Καλά ρε παιδιά, δεν θα πέσουν και κεφάλια. :bash:
Είπαμε καλό είναι για να μη βγάζουμε τα μάτια μας, αν κάποιος δεν μπορεί για χίλιους λόγους, δεν έγινε και τίποτα

Αποψή μου
Νικος
My pictures at Railpictures, Flickr and Railscapes.NET
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Greeklish

Δημοσίευσηαπό alsthom » 03 Σεπ 2006, 18:15

Συμφωνώ και γώ με τον Νίκο.
Αλλωστε για αυτό έγραψα και το πρώτο post αυτής της ενότητας και στις "δύο γραφές". Μην στεναχωριέστε. . ..
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Άβαταρ μέλους
lkilint
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό lkilint » 03 Σεπ 2006, 18:34

Kata arhin kalosorizo ton filtato dimitri ek germanias...apo oti fainetai o antrikos kanei kali doulia ekei pano...to epomeno einai na ma8etai kai ston thomas ellinika na grafei kai autos....me greeklish fisika....oste na paltopoii8oume oristika..

Me filikous hairetismous ek merous ton notion o ek kalamatas leonidas
Καλά τα Railbus και τα Ιntercity αλλά το De-Diedrich είναι άλλο πράμα...

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 03 Σεπ 2006, 23:17

Έχω να κάνω μια πρόταση για τα greeklish. Την υποβάλλω με μορφή πίνακα όπου κάτω από τον κάθε ελληνικό χαρακτήρα ή δίφθογγο γράφω τον αντίστοιχο σε greeklish. Και ξανά...

Exw na kanw mia protash gia ta greeklish. Thn ypovallw me morfh pinaka opou katw apo ton kathe ellhniko xarakthra h difthoggo grafw ton andistoixo se greeklish.

α β γ δ ε ζ η θ ι κ λ μ ν ξ ο π ρ σ τ υ φ χ ψ ω
a v g d e z h th i k l m n ks o p r s t y f x ps w

αι ει ου αυ__ ευ___ γκ γγ μπ ντ γκ τσ τζ
ai ei ou av-af ev-ef ng gg mb nd ng ts tz

Pistevw oti etsi einai arketa evanagnwsta ta greeklish. Thelw na pw...
Πιστεύω ότι έτσι είναι αρκετά ευανάγνωστα τα greeklish.

Καταλαβαίνω απόλυτα τις "τεχνικές" δυσκολίες των φίλων του φόρουμ που κατοικούν στο εξωτερικό και χαίρομαι που η παρέα μας είναι γι' αυτούς μια ακόμη επικοινωνία με την πατρίδα. Να 'στε καλά παιδιά, απλώς χρειάζεται λίγο παραπάνω προσοχή πιστεύω όταν γράφουμε σε greeklish, προκειμένου να είναι όσο πιο ευανάγνωστα γίνεται. :-)
..................................................................... (πολλές τελίτσες...)

Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 04 Σεπ 2006, 07:58

Εγώ εδώ στον Καναδά δεν έχω δικό μου Η/Υ. Ωστόσο στο φόρουμ μπαίνω από το πανεπιστήμιο από κάποιον από τους δεκάδες υπολογιστές που διαθέτει. Το καλό βέβαια είναι ότι όλοι έχουν Windows XP οπότε ο χρόνος που χρειάζομαι την πρώτη φορά για να προσθέσω σε κάποιον υπολογιστή να γράψει ελληνικά είναι 15 δευτερόλεπτα.

Όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω επειδή εδώ πάνω στην δουλειά μου διαβάζω - γράφω στα αγγλικά δεν μου αρέσει καθόλου να γράφω ελληνικά με greeklish, με μπερδεύει, αλλά και δεν θέλω να ξεχάσω να γράφω ελληνικά. Δεν ντρέπομαι να σας πω ότι μιας και το Word δεν έχει ελληνική ορθογραφία, κάποιες φορές που έχω ενδοιασμό, χρησιμοποιώ το gmail λογαριασμό μου που διαθέτει. Έχω δει βελτίωση στις επιδώσεις μου και συνιστώ είτε Word είτε κάποιο άλλο ορθογραφικό μέσο ανεπιφύλακτα.

Απ' την άλλη, βασικός στόχος αυτού που γράφει ένα μήνυμα στο φόρουμ δεν είναι άλλος από το μήνυμά του να διαβαστεί απ' όσον το δυνατόν περισσότερους αναγνώστες. Δεδομένου ότι τα greeklish δεν είναι ευανάγνωστα ειδικά όταν τα κείμενα είναι και μεγάλα σε μέγεθος. Ωστόσο δεν νομίζω ότι κάποιος το κάνει επίτηδες, λίγη τεμπελιά ίσως, λέω ίσως βάζει το χεράκι της.

Τουλάχιστον οι τίτλοι των θεμάτων να ήταν στα ελληνικά θα ήταν πολύ καλό. Δεν ξέρω αν οι διαχειριστές θα ήταν επιτρεπτό να κάνουν επεμβάσεις για να διορθώνουν αυτούς χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη σπατάλη χρόνου από μέρος τους.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

Greeklish

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » 04 Σεπ 2006, 08:06

"Νικόλας":2q6lyi8m έγραψε:Απ' την άλλη, βασικός στόχος αυτού που γράφει ένα μήνυμα στο φόρουμ δεν είναι άλλος από το μήνυμά του να διαβαστεί απ' όσον το δυνατόν περισσότερους αναγνώστες. Δεδομένου ότι τα greeklish δεν είναι ευανάγνωστα ειδικά όταν τα κείμενα είναι και μεγάλα σε μέγεθος. Ωστόσο δεν νομίζω ότι κάποιος το κάνει επίτηδες, λίγη τεμπελιά ίσως, λέω ίσως βάζει το χεράκι της.

Τουλάχιστον οι τίτλοι των θεμάτων να ήταν στα ελληνικά θα ήταν πολύ καλό. Δεν ξέρω αν οι διαχειριστές θα ήταν επιτρεπτό να κάνουν επεμβάσεις για να διορθώνουν αυτούς χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη σπατάλη χρόνου από μέρος τους.

1. Κι εγώ τα σιχαίνομαι τα greeklish και όσο τα περιορίσουμε στο forum τόσο το καλύτερο, είναι όντως πολύ κουραστικά στην ανάγνωση.

2. Τους τίτλους μπορούμε να τους αλλάζουμε και θα το κάνουμε, όντως είναι πολύ καλή σαν ιδέα και βέβαια όσο αυτό είναι δυνατό. Δηλαδή εκεί που ο tasosa4 ξεκίνησε θέμα Alco Power δεν νομίζω οτι μπορεί να αλλάξει γιατί αναγκαστικά πρέπει να γίνει Ισχύς Alco :shock: :shock:
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 21 Σεπ 2006, 00:17

Επανέρχομαι σ' αυτό το "παλιό" θέμα διότι πριν από λίγο ανακάλυψα το εξής, το οποίο δεν έχει βέβαια "άμεση" σχέση με τα greeklish, πάντως "πλησιάζει".

Πήγα λοιπόν στο θέμα "Φωτογραφίες από παλιούς Σιδηροδρομικούς Σταθμούς" το οποίο το άνοιξα εγώ, πάτησα edit στο πρώτο μου μήνυμα και στο πεδίο ΘΕΜΑ διέγραψα τη λέξη "παλιούς" διότι ΟΛΟΙ τελικά οι σταθμοί ΠΑΛΙΟΙ είναι και δεν έχει νόημα αυτή η λέξη στον τίτλο. Με χαρά διαπίστωσα ότι άλλαξε ο τίτλος του θέματος ΚΑΙ στο ευρετήριο του φόρουμ και τώρα πλέον είναι "Φωτογραφίες από Σιδηροδρομικούς Σταθμούς".

Αυτό εντελώς πληροφοριακά διότι πιστεύω ότι ίσως να υπάρχουν κι άλλοι φίλοι εδώ που μπορεί να τους ενδιαφέρει. Εννοώ δηλαδή όταν δημιούργησαν κάποιο νέο θέμα να τους "ξέφυγε" λίγο ο τίτλος και ίσως να θέλουν να τον διορθώσουν.
..................................................................... (πολλές τελίτσες...)

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 30 Ιαν 2007, 16:59

Παράθεση από άλλο τόπικ:
"ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ":326h5q5u έγραψε:Χθες, ο γιος μου έριξε μια κλεφτή ματιά στην οθόνη και ανεφώνησε 'ΜΠΛΙΑΧ, forum που επικοινωνούν στα Ελληνικά', και φώναξε την αδελφή του να θαυμάσει και αυτή. Η αλήθεια είναι ότι τα greeklish είναι της μόδας στην επικοινωνία μέσω υπολογιστή.
Πολλοί όμως πιστεύουν ότι από τότε που καταργήθηκαν τα αρχαία Ελληνικά και γενικώς τα πνεύματα η περισπωμένη κ.τ.λ., η δυσλεξία στη Ελλάδα αυξήθηκε. Αν τα παιδιά σταματήσουν να τονίζουν και χρησιμοποιούν μόνο ι, ο, ε ή μάλλον i,o,e, δεν θα χειροτερεύσει η κατάσταση;
Δεν πρέπει να αντισταθούμε;

Και βέβαια πρέπει να αντισταθούμε φίλε Δημήτρη. Και όχι μόνο στη "μόδα" των greeklish αλλά και σε κάθε "μόδα" που προωθείται από τα ΜΜΕ, την αποδεχόμαστε αβασάνιστα, μόνο και μόνο επειδή "το κάνουν όλοι", και απειλεί να αλλοτριώσει τη ζωή μας, την προσωπικότητά μας, ακόμη και την εθνική μας συνείδηση. Είναι πολύ λυπηρό μάλιστα να κάνεις το απόλυτα σωστό και λογικό και να "χλευάζεσαι" γι' αυτό, επειδή δεν είναι... της μόδας!

Για τους τόνους και τα πνεύματα τώρα, προσωπικά δεν πιστεύω στη χρησιμότητά τους διότι:
1) ΔΕΝ υπήρχαν στα αρχαία ελληνικά γράμματα. Οι αρχαίοι πρόγονοί μας έγραφαν μόνο με κεφαλαία και χωρίς τόνους και πνεύματα. Τα σημαδάκια αυτά μπήκαν πολύ αργότερα σε μια προσπάθεια να διατηρηθεί η αρχαϊκή ελληνική "προφορά". Μόνο που η προφορά ξεχάστηκε και έμειναν τα "σημαδάκια" να μας βασανίζουν επί αιώνες...
2) Καταργήθηκαν πριν από 25 περίπου χρόνια και ησυχάσαμε από κάτι ουσιαστικά "άχρηστο". Το κακό όμως του φτωχού λεξιλογίου, επομένως και της ανορθογραφίας δεν ξεκίνησε "αμέσως" τότε αλλά είναι φαινόμενο των τελευταίων ετών, λόγω της τρομακτικής και αυξανόμενης επιρροής που έχουν στη νεολαία τα πρόσωπα του "σταρ-σύστεμ", της τηλεόρασης, των βιντεοπαιχνιδιών, του ποδοσφαίρου κ.ο.κ. τα οποία βέβαια δεν διεκδικούν δάφνες στον πλούτο της έκφρασής τους και του λεξιλογίου τους...
3) Η κατάργησή τους δεν έχει καμία σχέση με την υποτιθέμενη κατάργηση της ορθογραφίας και την απλοποίηση όλων των "ι,η,υ,ει,οι" κλπ. Μπορώ να βεβαιώσω τους πάντες ότι ούτε τώρα ούτε ποτέ δεν θα καταργηθούν οι ελληνικοί χαρακτήρες. Άσχετο από τη "μόδα" των greeklish στους νεανικούς κύκλους (ίσως να ξεκίνησε από τα κινητά που παλιά δεν υποστήριζαν τα ελληνικά στα SMS), οι ελληνικοί χαρακτήρες ζουν και βασιλεύουν και η υποστήριξή τους στα κομπιούτερ είναι σήμερα πιστεύω υποδειγματική, όπως και η υποστήριξη κάθε εθνικότητας χαρακτήρων γραφής, ακόμη και ασιατικών που είναι ιδιαίτερα πολύπλοκοι και δύσκολοι.

Οι δάσκαλοι κάνουν ό,τι μπορούν για να μάθουν στα παιδιά "γράμματα". Όταν όμως δεν υπάρχει "θέληση", "έφεση για μάθηση" "αγάπη για μόρφωση" τότε είτε σε ανθρώπους απευθύνεσαι είτε στον τοίχο, ένα και το αυτό. Μιλάω εκ προσωπικής πείρας, με μεγάλη πίκρα!

Άβαταρ μέλους
panostrains
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό panostrains » 30 Ιαν 2007, 17:23

Ego eimai antithetos se ola. Oi Latinikoi xaraktires einai apsogoi. Grigoroi kai se xrono kai se grapsimo. Ta paidia XEROUN tin alithia... Kai ego tha protimousa na katargisoun tin Elliniki Grafi giati den teriazei, den voleuei toulaxiston sta PC kai vlepoume gia peretero.

Άβαταρ μέλους
Manos
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Manos » 30 Ιαν 2007, 18:13

Εγώ πάλι που βλέπω κάθε μέρα την πίεση μου να ανεβαίνει? Μήπως πρέπει να πάω στον γιατρό? ‘Η να παρακαλέσω να μην φωνάζετε? Γιατί έχω και την καρδιά μου… :-?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panostrains
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό panostrains » 30 Ιαν 2007, 18:14

"Manos":3oqpuvtx έγραψε:Εγώ πάλι που βλέπω κάθε μέρα την πίεση μου να ανεβαίνει? Μήπως πρέπει να πάω στον γιατρό? ‘Η να παρακαλέσω να μην φωνάζετε? Γιατί έχω και την καρδιά μου… :-?

Pote giortazeis na sou stilo ena piesometro gia doro??? :lol:

Άβαταρ μέλους
Manos
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Manos » 30 Ιαν 2007, 18:25

Άλλαξε σταθμό…. Δεν εκπέμπω εκεί που πιάνεις…
Εικόνα

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

ypomnhma