Αναφορές προβλημάτων

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Αναφορές προβλημάτων

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 04 Σεπ 2006, 10:36

Έχω παρατηρήσει ότι από τότε που ξεκίνησε το νέο φόρουμ υπάρχει ένα "περίεργο" πρόβλημα με τη σύνδεση. Δηλαδή, μπαίνω στη διεύθυνση "station.aminizia.com/forum" , πηγαίνω κάτω-κάτω, βάζω το username κλπ., πατάω "Σύνδεση" αλλά δεν με συνδέει, ενώ παλιά η σύνδεση γινόταν από κει κατευθείαν. Για να συνδεθώ πατάω οπουδήποτε στα θέματα, μου βγάζει το γνωστό παραθυράκι σύνδεσης και κατόπιν συνδέομαι, μόνο που τώρα η διεύθυνση αλλάζει σε "aminzia.com/station/forum". Αν ξαναδώσω "station.aminizia.com/forum" με πηγαίνει στην κεντρική σελίδα, το όνομά μου φαίνεται κάτω-κάτω στους συνδεδεμένους, αλλά ψηλά γράφει ότι δεν έχω συνδεθεί και πρέπει πάλι να δώσω στοιχεία χρήστη. Το δοκίμασα και στο κομπιούτερ του σχολείου (από κει γράφω αυτή τη στιγμή) και μου έκανε τα ίδια, όπως και στο σπίτι.
Συμβαίνει κάτι περίεργο; Συμβαίνει και σε άλλους το ίδιο; Είμαι πολύ περίεργος. Η δουλειά βέβαια γίνεται, στο τέλος, αλλά παλιά ήταν "άμεση" η σύνδεση.
..................................................................... (πολλές τελίτσες...)

Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » 04 Σεπ 2006, 10:54

Το πρόβλημα είναι ακόμα πιό έντονο γιατί με το 2ο login χάνεις τα μη αναγνωσμένα και αναγκαστικά ψάχνεις τι δεν έχεις διαβάσει.

Ερευνάται και θα λυθεί.

Προσωρινά για όσους χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτοί το pc μπορούν να μαρκάρουν το "Να γίνεται αυτόματα σύνδεση σε κάθε μου επίσκεψη". Αυτό βέβαια είναι ανέφικτο σε κοινόχρηστα pc (Π.χ. JohnyB στο σχολείο) ή εγώ από το σπίτι που είμαστε δύο μέλη.

Πιστεύουμε να λυθεί σύντομα γιατί είναι όντως κουραστικό και χαλάει λίγο το image ...
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 04 Σεπ 2006, 11:00

Έγινε Δημήτρη. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάντως όπως και να 'χει το πράγμα η "δουλειά τελικά γίνεται" οπότε δεν είναι, πιστεύω κάτι που επείγει τρομερά. Οπωσδήποτε το πιο ενοχλητικό είναι αυτό που είπες, ότι χάνεις με το δεύτερο login την αυτόματη ενημέρωση για τα μη αναγνωσμένα μηνύματα. Τι να κάνουμε; Θα ξεπεραστεί κι αυτό. Σημασία έχει ότι ξεκινήσαμε όλοι ορεξάτοι και το φόρουμ μέσα σε μια βδομάδα έχει ήδη αποκτήσει πλούτο με ενδιαφέροντα θέματα, κάθε κατηγορίας.
..................................................................... (πολλές τελίτσες...)

Άβαταρ μέλους
kiriakos
Συνοδός
Συνοδός

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό kiriakos » 04 Σεπ 2006, 11:08

στο δικό μου computer τουλάχιστον γλιτώνω το 2ο login και τα χαμένα μηνύματα ως εξής :

προσπαθώ να μπω σε μία κατηγορία μηνυμάτων πριν κάνω login, μου βγάζει τη σελίδα για login, συνδέομαι και μετά πάω στην αρχική σελίδα ή στα αδιάβαστα μηνύματα.

Για όσους μπαίνουν από κοινόχρηστα pc, ίσως πιάσει....
Κυριάκος

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό alsthom » 04 Σεπ 2006, 11:21

Περίεργο...Το έχω ξανακούσει βέβαια,αλλά σε μένα δεν έτυχε ποτέ! Ίσως επειδή τσεκάρω την επιλογή να μπάινω αυτόματα...Ποιός ξέρει...
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Άβαταρ μέλους
Manos T.
Staff
Staff

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό Manos T. » 04 Σεπ 2006, 15:48

Και σε μενα έχει συμβεί... επιβεβαιωνω... και μετα απο δυο μερες καταλαβα τι εφταιγε και τωρα ακολουθω το συστημα του kiriakos και όλα ΟΚ...

Άβαταρ μέλους
Tasos
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό Tasos » 04 Σεπ 2006, 16:46

Καλησπέρα,

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ αλλά το ξεπέρασα επιλέγοντας «Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας» ,
και όχι από «σύνδεση», δίνω username/password και μετά επιλέγω το “ Amnizia Station”, έτσι έρχονται όλα τα νέα Post από την προηγούμενή μου σύνδεση.

Τάσος

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 04 Σεπ 2006, 19:11

kiriakos: προσπαθώ να μπω σε μία κατηγορία μηνυμάτων πριν κάνω login, μου βγάζει τη σελίδα για login, συνδέομαι και μετά πάω στην αρχική σελίδα ή στα αδιάβαστα μηνύματα.

Πολύ σωστό κόλπο. Το καλύτερο απ' όλα για να σου παρουσιάζει τα αδιάβαστα μηνύματα και να μη σου αλλάζει τη διεύθυνση. Αρκεί να έχεις ορίσει σαν αρχική σελίδα την "station.Amnizia.com/forum".
Αλλά κι αυτό που λέει ο Tasos, εφ' όσον έχει την ίδια αποτελεσματικότητα, καλό είναι. Όλα αυτά φυσικά μέχρι να λυθεί οριστικά το προβληματάκι αυτό.

Άβαταρ μέλους
nkoliop
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό nkoliop » 04 Σεπ 2006, 23:39

Εγώ την σελίδα την έχω βάλει σαν "Αρχική Σελίδα". Όταν ανοίγω τον ΙΕ μου βγάζει την σελίδα, κάνω login από το κάτω μέρος χωρίς να έχω μαρκάρει το "Να γίνεται αυτόματα σύνδεση σε κάθε μου επίσκεψη". Όσες φορές το έχω κάνει με βάζει κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
When you open your mind to the impossible sometimes you find the truth

Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό Tsako » 05 Σεπ 2006, 00:18

Guys όπως σας είπε και ο Δημήτρης το θέμα εξετάζεται.

Είναι πάρα πολύ δύσκολο ως στιγμής να εντοπισθεί διότι δεν είναι θέμα SQL αλλά κώδικα PHP. Και άντε τώρα να το βρείς μέσα σε αυτό το μπάχαλο... :cry:

Χρησιμοποιείτε οποιαδήποτε από τις παραπάνω μεθόδους για να είστε σίγουροι ότι δεν θα χάσετε την αυτόματη ενημέρωση των τελευταίων posts, εώς ότου το λύσουμε...

nkoliop, το gifάκι σου με κούφανε!!! Καλό! :cool:

Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Συνοδός
Συνοδός

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 05 Σεπ 2006, 04:43

Το πρόβλημα της σύνδεσης το έχω και εγώ όπως και όλα τα καλά παιδιά.

Όπως είπε ο JohnnyB, γράφει το όνομά σου και πάνω λέει Σύνδεση. Αυτό όμως που έχω να προσθέσω είναι ότι αν σε αυτήν την περίπτωση κλείσω τον browser και ανοίξω μια νέα σελίδα του explorer και ακολούθως μπω στην σελίδα διαπιστώνω ότι χωρίς να έχω κάνει καμία απολύτως ενέργεια εγγραφής γράφει το όνομά μου κάτω ότι είμαι online.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα υπολογιστή μιας και το έχω τσεκάρει σε καμιά 10ρια περίπου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό Tsako » 05 Σεπ 2006, 11:23

Το φόρουμ έχει πολλά τεχνικά προβλήματα ακόμη και προσπαθώ πάρα πολύ για να τα λύσω. Δυστηχώς όπως έχω αναφέρει πολλές φορές ο κώδικας PHP είναι χάος και ακόμα και η πιο μικρή επέμβαση - διαμόρφωση θέλει μεγάλη προσοχή και πάρα πολλές ώρες.

Εν' καιρό θα το φέρουμε ελπίζω σε μία νορμάλ κατάσταση. Προσπαθώ...

Τα σημαντικά προβλήματα που υπάρχουν

Σας τα αναφέρω για να μην μου στέλνετε συνεχώς pm και e mail για προβλήματα που ήδη γνωρίζω.

* Απαιτείτε διπλό login στους χρήστες που δεν έχουν επιλέξει να συνδέονται αυτόματα σε κάθε επίσκεψη.
* Δεν είναι δυνατή η αποστολή e mail μεταξύ μελών μέσω τους συστήματος.
* Δεν είναι προφυλαγμένες οι περιοχές μελών από τους επισκέπτες (Αυτό έχει άμμεση προτεραιότητα).
* Λειτουργεί αντίστροφα η ένδειξη αναγνωσμένου και μή, στα εξερχόμενα και απεσταλμένα μυνήματα του γραμματοκιβωτίου.

Οτιδήποτε άλλο προκύψει και δεν το έχω αναφέρει πιο πάνω, παρακαλώ ενημερώστε με.
Για κάθε επιδιόρθωση προβλήματος, θα σας ενημερώνω εδώ.

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 05 Σεπ 2006, 11:46

Μια ακόμη απορία για το θέμα τώρα "Αποσύνδεση". Όταν θέλουμε να αποσυνδεθούμε από το φόρουμ αρκεί να κλείσουμε τον browser μας ή πρέπει να πατήσουμε κανονικά το κουμπάκι "Αποσύνδεση"; Εννοώ αν δεν το κάνουμε, τότε θα έχουμε μεν "βγει" αλλά το όνομά μας θα φαίνεται ακόμη στους άλλους συνδεδεμένους χρήστες; Διότι παρατήρησα πριν από λίγο ότι μετά την αποσύνδεση-επανασύνδεσή μου στο δίκτυο, όταν άνοιξα τον Explorer δε χρειάστηκε να κάνω login. Ήμουν κανονικά συνδεδεμένος με το φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό Tsako » 05 Σεπ 2006, 20:04

Αν δεν επιλέξεις αποσύνδεση, θα φαίνεσαι συνδεδεμένος στο φόρουμ για 3 λεπτά.

Είναι λογικό αυτό. Είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να γίνει το refresh στην database.

Άβαταρ μέλους
GiannisG
Συνοδός
Συνοδός

Η Σύνδεση στο Forum.

Δημοσίευσηαπό GiannisG » 07 Σεπ 2006, 01:17

Παιδιά, με το Firefox που έχω εγώ επιλέγω να γίνεται αυτόματη η σύνδεση στο forum και όλα καλά. Μου βγάζει και τα τελευταία post που έχουν αναρτηθεί και έτσι δεν χρειάζεται αν κάθομαι να ψάχνο ποιος έβαλε το νεότερο post. :wink: :mrgreen:

Για δοκιμάστε το και εσείς, ίσως πετύχει.

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

ypomnhma