Ανενεργά μέλη

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
steilos

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό steilos » 20 Ιαν 2007, 00:16

:shock: stelios xalkida neos kai apiros genika me minimata eyxaristo to niko pou estile minima
ΣΤΕΛΙΟΣ

Άβαταρ μέλους
kosathel
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό kosathel » 20 Ιαν 2007, 07:45

@ Καλώς ήρθες στην παρέα μας, όσο για το άπειρος, μια ευκαιρία να μάθεις.
Ότι χρειαστείς περί μηνυμάτων, μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Πάτα εδώ να δεις το ιστολόγιό μου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Συνοδός
Συνοδός

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ » 29 Ιουν 2009, 10:53

Καταθέτω την άποψή μου, όσο και να σας φαίνεται παράξενη

Θεωρητικά μέλη ενός φόρουμ θεωρούνται όσοι εγγράφονται. Στην ουσία όμως μέλη πρέπει να θεωρούνται όσοι καταθέτουν αποδείξεις των στοιχείων της ταυτότητάς τους στους διαχειριστές του φόρουμ (άσχετα με τι username εμφανίζονται). Με αυτόν τον τρόπο η διαχείρηση του φόρουμ αφ' ενός γνωρίζει τα προσωπικά στοιχεία κάθε μέλους (απαραίτητο για τυχόν ποινικά αδικήματα που ενδέχεται να διαπραχθούν, χωρίς να κατηγορηθεί η διαχείρηση), αφ' ετέρου δε για να αποφεύγονται οι ανεπιθύμητες εγγραφές και η "κατασκοπία". Εάν κάποιος πχ. θελήσει να διαβάσει κάτι σχετικό και μετά να στραφεί κατά του φόρουμ με διάφορες ενέργειες θα το σκεφθεί εάν έχει δώσει στην διαχείρηση τα πραγματικά του στοιχεία.

Με αυτόν τον τρόπο νομίζω ότι το φόρουμ θα αποτελείται αμιγώς από φίλους των σιδηροδρόμων και η διαχείρηση θα γνωρίζει τον ακριβή αριθμό των μελών του. Μπορεί να φαίνεται λίγο αστυνομικίστικο αλλά ένας γνήσιος railfan δεν έχει τίποτα να φοβάται.

Και πάλι τονίζω ότι είναι προσωπική άποψη και μόνο.

Υ.Γ. Εάν (λέω εάν) αποφασισθεί αυτό, τότε δίπλα ή κάτω από το username κάθε μέλους να υπάρχει η ένδειξη ή κάποιο σήμα verificate μέλους.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
Elias
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό Elias » 29 Ιουν 2009, 10:57

"ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ":2i85yybx έγραψε:Με αυτόν τον τρόπο νομίζω ότι το φόρουμ θα αποτελείται αμιγώς από φίλους των σιδηροδρόμων και η διαχείρηση θα γνωρίζει τον ακριβή αριθμό των μελών του. Μπορεί να φαίνεται λίγο αστυνομικίστικο αλλά ένας γνήσιος railfan δεν έχει τίποτα να φοβάται.

Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΩΣ σε αυτό. Δηλαδή δεν μπορεί να γραφτεί και να διαβάζει καποιος ο οποίος δεν ειναι δεδηλωμένος (με τι πιστοποιητικό άραγε;) φιλος σιδηροδρόμου;

Ακόμα περισσότερο: Δεν μπορεί να γραφτεί ενας πολέμιος του σιδηροδρόμου για να καταθεσει την άποψή του;

Λογικές "καθαρότητας" με βρίσκουν αντίθετο
Too old to Inter, too young to rail

Άβαταρ μέλους
erail
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό erail » 29 Ιουν 2009, 11:11

"Elias":pozb4opp έγραψε:
"ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ":pozb4opp έγραψε:Με αυτόν τον τρόπο νομίζω ότι το φόρουμ θα αποτελείται αμιγώς από φίλους των σιδηροδρόμων και η διαχείρηση θα γνωρίζει τον ακριβή αριθμό των μελών του. Μπορεί να φαίνεται λίγο αστυνομικίστικο αλλά ένας γνήσιος railfan δεν έχει τίποτα να φοβάται.

Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΩΣ σε αυτό. Δηλαδή δεν μπορεί να γραφτεί και να διαβάζει καποιος ο οποίος δεν ειναι δεδηλωμένος (με τι πιστοποιητικό άραγε;) φιλος σιδηροδρόμου;

Ακόμα περισσότερο: Δεν μπορεί να γραφτεί ενας πολέμιος του σιδηροδρόμου για να καταθεσει την άποψή του;

Λογικές "καθαρότητας" με βρίσκουν αντίθετο

Χμμμ... συμφωνώ μ'αυτόν.
Αλωστε Αλέξανδρε, όποιος δε φοβάται και δεν ντρέπεται γι'αυτά που λέει, μπορεί κάλλιστα να βάζει και τ'όνομά του στην υπογραφή του. Οχι σαν τον παραπάνω ποστατζή... :mrgreen:
Μην τσιμπίσετε οι άλλοι...
Γκααα!

Γ. Χαζάπης
σιδηροδρομόφιλος, ΟΧΙ μπετατζής...
Σώστε τη ΣΠΑΠ!
Διασώστε τη γοητεία του σιδηροδρόμου.

Reset στο κράτος.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Συνοδός
Συνοδός

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ » 29 Ιουν 2009, 11:40

Βεβαίως και πρέπει να ακούγονται και απόψεις κατά των σιδηροδρόμων. Αλλά με ονοματεπώνυμο. Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά απεναντίας θεωρώ ότι όποιος έχει άποψη την εκφράζει δημόσια.
Αλλά όπως εσύ έχεις ονοματεπώνυμο, όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα, θεωρώ ότι οιανδήποτε γνώμη ακούγεται (υπέρ ή κατά), να έχει ονοματεπώνυμο (για την διαχείρηση), όχι στα username εφ' όσον δεν το επιθυμούν.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
theochar
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό theochar » 29 Ιουν 2009, 11:46

Κινούμενος προς αντίθετη κατεύθυνση, πρέπει να πω οτι σε πολλά fora απαιτείται εγγραφή μόνον αν θέλεις να ποστάρεις - ο καθένας μπορεί να διαβάσει μηνύματα και να ενημερωθεί χωρίς να πρέπει να γίνει μέλος. Αποφεύγεται έτσι το πλήθος "μη ενεργών" μελών, πολλοί από τους οποίους πιθανώς να είναι περιστασιακοί αναγνώστες. Έχω την εντύπωση οτι το Amnizia επέλεξε να λειτουργεί ως λειτουργεί για λόγους ασφαλείας (χτυπήματα από hackers κλπ). Κατά τα άλλα η εγγραφή είναι μια απλή διατύπωση, και δεν νομίζω να γίνεται κάποιος ουσιαστικός έλεγχος.

Γενικά στο διαδίκτυο ισχύει η προστασία της ανωνυμίας. Έτσι μαθαίνουμε και κάποια ενδιαφέροντα παραλειπόμενα! Βεβαίως είναι ευθύνη των διαχειριστών του site να αποφεύγονται λιβελογραφήματα, προσωπικές επιθέσεις κλπ. Και νομίζω οτι γίνεται καλή δουλειά (αλλά και το επίπεδο συζήτησης είναι - σε γενικές γραμμές - υψηλό, και αυτοί που ξέρουν περισσότερα από "μέσα" δείχνουν να ξέρουν να προστατεύσουν και τον εαυτό τους και τους άλλους).

Τέλος, για να είμαστε ρεαλιστές, πολύ δύσκολα τεκμηριώνεται ποινικό αδίκημα και νομική ευθύνη του site από την έκφραση απόψεων σε μια συζήτηση (δημόσια ή - ακόμα περισσότερο - μεταξύ μελών). Μπορεί βέβαια να μπλέξεις με κανένα δικομανή...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Συνοδός
Συνοδός

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ » 29 Ιουν 2009, 11:49

Και για να γίνω ίσως πιό κατανοητός.

Εάν πχ. μπώ σε ένα άλλο φόρουμ άσχετο με σιδηροδρομικά και θελήσω να καταθέσω την άποψή μου, είναι κακό να δώσω τα στοιχεία μου στους διαχειριστές. Έχω κάτι να φοβηθώ?

Αλήθεια γνωρίζετε οι διαχειριστές του φόρουμ όλους όσους έχουν κατά καιρούς εγγραφεί σ' αυτό? Τότε γιατί υπάρχουν διεγραμμένα και αποκλεισμένα μέλη, γιατί έχουν κλειδωθεί topic, γιατί, γιατί. Εάν όλοι όσοι εγγράφονταν ήταν verificate μέλη τότε κανένας δεν θα είχε διαγραφεί ή αποκλεισθεί. Κανένας δεν θα είχε προσπαθήσει να ξαναεγγραφεί με διαφορετικό username κλπ κλπ. ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
Elias
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό Elias » 29 Ιουν 2009, 11:51

"ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ":lv09io91 έγραψε:Βεβαίως και πρέπει να ακούγονται και απόψεις κατά των σιδηροδρόμων. Αλλά με ονοματεπώνυμο. Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά απεναντίας θεωρώ ότι όποιος έχει άποψη την εκφράζει δημόσια.
Αλλά όπως εσύ έχεις ονοματεπώνυμο, όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα, θεωρώ ότι οιανδήποτε γνώμη ακούγεται (υπέρ ή κατά), να έχει ονοματεπώνυμο (για την διαχείρηση), όχι στα username εφ' όσον δεν το επιθυμούν.

Έχω ονοματεπώνυμο αλλα δεν το χρησιμοποιώ και δε βρίσκω το λόγο να το χρησιμοποιώ. Άλλωστε μάλλον λιγότεροι σε ποσοστό γράφουν με το ονοματεπώνυμό τους, σε άλλους χώρους δε το ποσοστό ειναι κοντά στο 0...Μην κοιτάς εδώ

Έχω το "ψευδώνυμό" μου, έτσι συνηθίζεται στα διαδικτυακά φόρα και καλώς ειναι έτσι.

Σκέψου απλά οτι εαν έπρεπε να γράφαμε με ονοματεπώνυμο, θα χάναμε πολλές απόψεις που διαβάζουμε... Η μη αποκάλυψη της ταυτότητας βοηθάει πολλους να μιλάνε... :wink:

Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό Nikos » 29 Ιουν 2009, 11:52

Αλέξανδρε, αυτό που προτείνεις, πραγματικά δεν είναι εφικτό να γίνει σε ένα ανοικτό ιντερνετικό χώρο. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με την ανωνυμία και την αντίθετη άποψη, αρκεί αυτή να γίνεται μέσα στα πλαίσια του αλληλοσεβασμού και της ευγένειας.
My pictures at Railpictures, Flickr and Railscapes.NET
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Συνοδός
Συνοδός

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ » 29 Ιουν 2009, 11:56

Και παρακαλώ να μήν γίνει θέμα και δοθεί συνέχεια γιατί σας είπα ότι η γνώμη είναι καθαρά προσωπική και ίσως αφελής. Απλά πιστεύω (και πάλι είναι δική μου άποψη), ότι τα προβλήματα που δημιουργούνται στο φόρουμ, στο Amnezia κλπ, προέρχονται εκ των έσω, μέσα από το σπίτι μας. Μακάρι να βγώ ψεύτης.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Συνοδός
Συνοδός

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ » 29 Ιουν 2009, 12:00

ΠΡΟΣ ΤΟΝ elia

Αγαπητέ μου, και φυσικά καλά κάνεις και χρησιμοποιείς username. Μίλησα εγώ για τέτοια πράγμα. Οι διαχειριστές όμως του φόρουμ δεν γνωρίζουν ποιός είσαι?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΊ, ΟΦΕΊΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
Elias
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό Elias » 29 Ιουν 2009, 12:02

"ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ":2psc528a έγραψε:Αγαπητέ μου, και φυσικά καλά κάνεις και χρησιμοποιείς username. Μίλησα εγώ για τέτοια πράγμα. Οι διαχειριστές όμως του φόρουμ δεν γνωρίζουν ποιός είσαι?

Όχι. Θα μπορούσα να έχω δώσει ψεύτικα στοιχεία, οι διαχειριστές δεν κάνουν επιβεβαίωση, ουτε διασταύρωση ΑΦΜ στον Τειρεσία. Το μονο που ξέρουν ειναι οτι υπάρχω ως φυσικό πρόσωπο και δεν ειμαι troll account

:wink:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Συνοδός
Συνοδός

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ » 29 Ιουν 2009, 12:13

Μιλάς τώρα υποθετικά και αρχίζω να υποψιάζομαι ότι παρεξήγησες το σκεπτικό μου. Άς είναι
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Ανενεργά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ » 29 Ιουν 2009, 12:45

Kατά τη γνώμη μου πρέπει να ανοιχθεί το forum σε αναγνώσεις όλων των θεμάτων.

Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, μόνο να κερδίσουμε.

Αν κάποιος θελήσει να "κατασκοπεύσει", το κάνει και σήμερα που είναι κλειδωμένο το forum σε αναγνώσεις.

Στην αντίθετη περίπτωση, μόνο φίλους θα κερδίσουμε, που ίσως και να μην ανακάλυπταν ποτέ το ενδιαφέρον αυτό άθλημα.
Αρκεί να μη δημιουργήσουμε ξανά ένα αναξιοκρατικό μόρφωμα.....

Αξιοκρατία - Διαφάνεια - Ειλικρίνεια - Ευθύτητα - Αισιοδοξία

My flickr___ My Wix___ RailPictures

nullius in verba

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

ypomnhma