Τραμπουκισμοί Securitάδων στον Σ. Λαρίσης

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
mlwa450
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

Re: Τραμπουκισμοί Securitάδων στον Σ. Λαρίσης

Δημοσίευσηαπό mlwa450 » 07 Νοέμ 2014, 15:09

Γιατι πρεπει σωνει και καλα οι μικροι να τσαμπουκαλευονται παντα; Την περιπτωση να ξεκινησει ο σταθμαρχης την αποκλειουμε;

Επισης, αφου στεκομαι επι της αποβαθρας αναμεσα σε αλλους ενδεχομενος ανθρωπους, και δεν παρενοχλω ουτε αυτους, ουτε τους εν υπηρεσια σιδηροδρομικους, ουτε την κυκλοφορια των τρενων, ουτε εχω σκοπο να αλωνισω επι των εγκαταστασεων, γιατι πρεπει να αρχισω να δινω αναφορα ποιος ειμαι και τι κανω; Εαν στη θεση μου ηταν ενας απλος ανθρωπος, ο οποιος ειδε ενα περιεργο κι αλλοκοτο γι αυτον θεαμα, και σηκωσε την οποια μηχανη ληψης για ενα στιγμιαιο κλικ, θα επρεπε να δωσει κι αυτος αναφορα και να παει να ενοχλησει το σταθμαρχη, ο οποιος ενδεχομενως να του απαγορεψει και να μπλεχτουν σε συζητησεις για μια υποθεση μερικων δευτερολεπτων.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Να εξηγουμεθα δια να μην παρεξηγουμεθα. Η περιπτωση που προανεφερα ειναι η κλασσικη ενος ανθρωπου που ενω βρισκεται για ασχετο λογο στο σταθμο βλεπει κατι στιγμιαια και το αποτυπωνει. Ενδεχομενως μετα να μην κανει αλλη παρομοια κινηση. Δεν αναφερω περιπτωση κινησης μεσα στης εγκαταστασεις του σταθμου για μια καλυτερη ληψη, πραμα που το κανουμε αρκετοι "Συνειδητως δαυλωμενοι" τρενοφιλοι. Διοτι αλλιως τραβας απο την αποβαθρα του Λειανοκλαδιου κι αλλιως απο την 6η γραμμη. Οι δαυλωμενοι που θα κανουν τετοια κινηση στις εγκαταστασεις πρεπει προηγουμενως να χτυπησουν την πορτα του σταθμαρχη για μια "καλημερα" και μια αδεια για αυτο. Εκει ναι ειμαι κι εγω συμφωνος.

Παρολα αυτα, το προβλημα με την φωτογραφιση στους σταθμους εχει να κανει και με την απλη ληψη επι αποβαθρας. Η περιπτωση του συμφορουμιτη που ανοιξε αυτο το θεμα, εχει να κανει με την απλη ληψη και οχι κινηση στις εγκαταστασεις.

Άβαταρ μέλους
railhunter
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό railhunter » 07 Νοέμ 2014, 15:22

Με πρόλαβε ο mlwa450 ήθελα να γράψω ότι υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος , κάποιοι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ, λίγοι ελπίζω, που χωρίς να προκληθούν, συμπεριφέρονται χυδαία και υβριστικά σε όσους βγάζουν φωτογραφίες. Άραγε αυτοί οι κύριοι δείχνουν τον ίδιο ζήλο απέναντι στους γκραφιτάδες ή στους βανδάλους ή εκεί βλέπουν οτι δεν τους παίρνει και απο λιοντάρια γίνονται κότες; Απο τα αποτελέσματα, μου φαίνεται πως μάλλον αυτό συμβαίνει.
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Απλα πραγματα ..ΛΕΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ..... αν αρνηθη .. τους λες με ομορφο τροπο... ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.... ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙς ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ...... ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΡΙΞΗ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ... και οχι ντε και καλα δες το τωρα.... Αραζεις σε ενα παγκακι για κανενα δεκαλεπτο το πολυ και πολυ πιθανον να σου κανει νοημα η να σε καλεσει να σου πει.... τραβα οτι θες απο την αποβαθρα μονο να μην μου χωθεις μεσα στις γραμμες....

Οσον αφορα τους Σεκιουριταδες θελει παλι ιδιαιτερη μεταχειριση.... να αφαιρεσεις την ευθυνη και την δικαιοδοσια απο πανω του και να την προωθησεις στο Σταθμαρχη.... Εσυ καλα κανεις την δουλεια σου του λες... αλλα δεν σε αφορα το θεμα επειδη εχουν δοθει στρεβλωμενες οδηγιες..... απο τους ανωτερους σου και θα μιλησω με τον Σταθμαρχη... ο οποιος και προισταται στο Σταθμο.... οποτε παυει καθε συνομιλια και σχεση μαζι του....

Λογική μου φαίνεται η προσέγγιση αυτή , αλλά απο την άλλη σκέφτομαι τί τραγελαφική κατάσταση έχει δημιουργήσει ο ΟΣΕ, όπου πρέπει να διαπραγματευόμαστε να βγάλουμε 2-3 φωτογραφίες λες και διαπραγματευόμαστε τους όρους του μνημονίου με την τρόικα.

Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 07 Νοέμ 2014, 15:32

railhunter έγραψε:κάποιοι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ, λίγοι ελπίζω, που χωρίς να προκληθούν, συμπεριφέρονται χυδαία και υβριστικά σε όσους βγάζουν φωτογραφίες.
Δεν είναι λίγοι, είναι αρκετοί ΟΣΕτζήδες που το κάνουν εδώ και χρόνια. Υποψιάζομαι ότι τα συμβάντα δεν είναι τυχαία αλλά ότι υπάρχει κάποια "συναντίληψη". Και φυσικά κόβουν φάτσες και χτυπάνε εκεί που νομίζουν ότι τους παίρνει, οι νέοι είναι για αυτούς εύκολος στόχος, αλλά μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε τυχαίο. Για αυτό καλά θα κάνετε κ.κ. Μάνζτιο και Κοροβέση να μην κοκορεύεσθε, μπορεί να συμβεί και σε εσάς, ανάλογα πως θα την δει ο τυχών ΟΣΕτζής.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ » 07 Νοέμ 2014, 16:09

sv1xv έγραψε:. Και φυσικά κόβουν φάτσες και χτυπάνε εκεί που νομίζουν ότι τους παίρνει, οι νέοι είναι για αυτούς εύκολος στόχος, αλλά μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε τυχαίο. Για αυτό καλά θα κάνετε κ.κ. Μάνζτιο και Κοροβέση να μην κοκορεύεσθε, μπορεί να συμβεί και σε εσάς, ανάλογα πως θα την δει ο τυχών ΟΣΕτζής.

Καλα βρε Κωστα εσυ αυτο καταλαβες...οτι κοκορευομαστε...Λυπαμαι πολυ... Τουναντιον καταδεικνυω πως το προβλημα εχει να κανει αρκετες φορες με αυτο που γραφεις εσυ ο ιδιος........ κόβουν φάτσες και χτυπάνε εκεί που νομίζουν ότι τους παίρνει, οι νέοι είναι για αυτούς εύκολος στόχος.... και θεωρω πως ειναι παντα καλυτερο μεχρι να αλλαξουν τα πραγματα να υπαρχει μαζι τους εστω και σαν σαβουρα και καποιος μεγαλυτερος.......
Επισης δεν εγραψα οτι σωνει και καλα πανε να τσαμπουκαλευθουν οι νεαρωτεροι..... και πιθανον απειροι σε αυτες τις καταστασεις αλλα απλα αναφερω υπ μορφην συμβουλης πως ....αν καποιοι εφηβοι και μικροσωμοι νεαροι πανε να τσαμπουκαλευθουνε........ να ξερουν τι θα αντιμετωπισουν.... και υπ οψην πως σε αγνωστο περιβαλλον η μπαλα περνει και συγγενεις σιδηροδρομικων... ασχετα μετα αν ανακρουσουν πρυμναν...... αν και οταν ακουσθουν λογια και ψυχρανθουν καποιοι δυσκολα επανερχονται οι καταστασεις... στη προτερη φαση..
ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΘΟΔΟΜΟΚΟ ΜΕ ΜΥΛΟΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΣΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΤΑ ΥΨΗ
http://www.youtube.com/watch?v=XhgHrDbN4EU
http://www.youtube.com/watch?v=pl-QVxHIq6o
http://www.northeast.railfan.net/images/tr_prr6184.jpg

Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 07 Νοέμ 2014, 16:19

ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Καλα βρε Κωστα εσυ αυτο καταλαβες... οτι κοκορευομαστε...
Έ, λιγουλάκι, όχι τόσο πολύ με το δικό σου μήνυμα όσο με του Κοροβέση. Αν σε παρεξήγησα, συγγνώμη.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ » 07 Νοέμ 2014, 16:28

Τιποτα ουτε και ο Βασιλης που ειναι ηπιων τονων απ οσο γνωριζω εγω προσωπικα ηθελε να περαση τετοιο μηνυμα . ΙΣΑ ΙΣΑ ΚΟΤΖΑΜ ΓΕΡΟΝΤΙΑ ...αναγκαζομαστε να περναμε απο το γραφειο του εκαστοτε σταθμαρχη... ενω αλλοι που τους αναφερει και σαν πηδηχτηρια εχουν κανει τον ψιλοτσαμπουκα τους..
ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΘΟΔΟΜΟΚΟ ΜΕ ΜΥΛΟΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΣΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΤΑ ΥΨΗ
http://www.youtube.com/watch?v=XhgHrDbN4EU
http://www.youtube.com/watch?v=pl-QVxHIq6o
http://www.northeast.railfan.net/images/tr_prr6184.jpg

Άβαταρ μέλους
nickp
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό nickp » 10 Νοέμ 2014, 15:39

Ας αφήσουμε λίγο στην άκρη τα "φαντασιακού" τύπου καταστάσεις όπως "κόβει φάτσες", "το νεαρό της ηλικίας" κτλ.
Εφόσον μιλάμε για ανθρώπους που ασκούν ένα επάγγελμα πολλά χρόνια, είναι λογικό(με δεδομένο Ευρώπης), να μιλάμε για επαγγελματίες στην δουλειά τους(Τόσο στον τρόπο συμπεριφοράς προς το κοινό, όσο και στην αντιμετώπιση της ίδιας της δουλειάς τους).

Προσωπικά, το παρουσιαστικό μου, φέρνει σε hippie(έχω κάποιες τζίβες, οφείλω να πω), αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε ΚΑΘΕ άνθρωπο, να τσαμπουκαλευτεί και να κάνει ότι θέλει, επειδή νομίζει π.χ. πως είμαι "εν δυνάμει" τρομοκράτης.

Έλεος πλέον.
Πάντως εχθές που γυρνούσα με το 600 από αθήνα, ένας ελεγκτής που καθόταν στην αποβάθρα, ήταν ευγενέστατος, και όταν τον ρώτησα τα περί μηχανών κτλ κτλ, προσφέρθηκε κιόλας να με βάλει στην μηχανή για καμιά βόλτα.
Είναι αναλόγως τον ΟΣΕτζή.
Μ@λ@κες υπάρχουν σε κάθε δουλειά. όμως αν η δουλειά αυτή, εμπεριέχει εξουσία, κάποιος μπορεί εύκολα να αποθρασυνθεί...

ΥΓ. Καλά, ούτε και θα κάθομαι να πάω στον σταθμάρχη και να του δηλώνω την επιθυμία μου να τραβάω φωτογραφίες. Σε Free Society ζούμε, "Ελεύθεροι άνθρωποι" είμαστε (θεωρητικά μιλώντας), βγάζω ό,τι θέλω, χωρίς βέβαια να παρεμποδίζω κανέναν! :)

Άβαταρ μέλους
lopoditis
Συνοδός
Συνοδός
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό lopoditis » 10 Νοέμ 2014, 18:22

Αν είχες ένα πορτοκαλί μεγάλο σακίδιο στην πλάτη και κατέβηκες Βόλο, έχω να σου πώ ότι ο τύπος από πίσω σου με το κοστούμι ήμουν εγώ. :)

Άβαταρ μέλους
nickp
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό nickp » 10 Νοέμ 2014, 19:52

Ναι εγώ ήμουν. :p

Άβαταρ μέλους
ignatios
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό ignatios » 20 Νοέμ 2014, 22:52

Καλησπερα!Ψιλοακυρο αλλά γνωρίζετε αν οι σταθμοί Σφενδάλης και Αλιάρτου έχουν προσωπικο ?Είναι φιλικοί προς φωτογραφιση-βιντεοσκοπηση ή πρέπει να καταφυγω εκτός σταθμού?
Train is love
Ship is life
https://www.youtube.com/c/ignatiosf

Άβαταρ μέλους
Apostolos L
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό Apostolos L » 21 Νοέμ 2014, 07:11

Και οι 2 δεν είναι επανδρωμένοι δεν υπάρχει πρόβλημα .

Άβαταρ μέλους
ignatios
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό ignatios » 21 Νοέμ 2014, 07:53

Α οκ ευχαριστώ πολύ!Καλη σας μερα!
Train is love
Ship is life
https://www.youtube.com/c/ignatiosf

Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 27 Νοέμ 2014, 09:06

Στη Σφενδάλη πάντως το πεδίο λήψεως και ο φωτισμός δεν είναι ότι καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
Μάρκης
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό Μάρκης » 14 Δεκ 2014, 22:54

Εγω εχω προβλημα στο.λειανοκλαδι αλλά καποια στιγμή θα βαρεθεί ο φυλακας να μου κανει παρατηρησεις.Δεν βαζουν και μυαλο αυτοι

Άβαταρ μέλους
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 89
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 89 » 15 Δεκ 2014, 11:38

Κύριοι, τα πράγματα είναι απλά, την επιστολή του "Συνηγόρου του πολίτη" ανά χείρας, αν ενοχληθείτε, φωτογράφιση και βιντεοσκόπηση ελεύθερα! Αν, παρ' ελπίδα, συνεχιστεί το θέμα και υπάρχει ο χρόνος, αστυνομία για να καταλάβουν...νομικό έρεισμα ΔΕΝ έχουν=οι παράνομοι είναι ΕΚΕΙΝΟΙ....πάρτε και σύνδεσμο, κατεβάστε, εκτυπώστε, έχετε πάντα μαζί σας...

http://www.synigoros.gr/resources/docs/199930.pdf
"Να φοβάσαι την ημέρα που το πέρασμα ενός τραίνου δεν θα σε συγκινεί πια"....
Τα σιδηροδρομικά μου βίντεο... https://www.youtube.com/user/panagos89/videos

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

ypomnhma