Τραμπουκισμοί Securitάδων στον Σ. Λαρίσης

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
nickp
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Τραμπουκισμοί Securitάδων στον Σ. Λαρίσης

Δημοσίευσηαπό nickp » 30 Οκτ 2014, 16:58

Χαίρεται.

Το καλοκαίρι δυστυχώς υπήρξα παρών και συμμετέχων σε ένα "γεγονός" στον Σ. Λαρίσης.

Θα ταξίδευα με το 58 από αθήνα για Παλιοφάρσαλο, και είχα φτάσει στον σταθμό περίπου 1μιση ώρα πριν την αναχώρηση της αμαξοστοιχίας, για να τραβήξω φωτογραφικό υλικό.

Καθώς έβγαζα φωτογραφίες και βίντεο, ήρθε ο Σεκιουριτάς και μου είπε (ευγενικά) να κλείσω την φωτογραφική γιατί απαγορευόταν.
Εγώ, γνωρίζοντας πως η πολιτική των Security σε μεγάλους σταθμούς είναι να απαγορεύουν κάθε φωτογραφία κτλ, είχα ψάξει και είχα βρει τα σχετικά κρατικά έγγραφα που δήλωναν πως η "απαγόρευση" δεν ίσχυε νομικά.

Μετά από έναν εκτενή διάλογο, ο σεκιουριτάς έφυγε παίρνοντας μαζί του και την "απαγόρευση".
Συνέχισα λοιπόν το έργο.

Αφικνείεται λοιπόν το 55 από θεσ/νίκη (με κανά τέταρτο φέσι) και τράβηξα την άφιξη τού.
Στην συνέχει αναχωρεί προς Ρέντη.
Όπως το τραβούσα, φωνάζει από την αποβάθρα 1, ένας ΟΣΕτζής: Κλείσε αμέσως την φωτογραφική, και στην συνέχεια τρέχει προς τον σεκιουριτά.

Έτσι, έρχονται και οι 2, προς το μέρος μου, ο ΟΣΕτζής, μάλιστα, φουριόζος και με τσαμπουκά.
Άρχισε να μου αραδιάζει διάφορες αρλούμπες, περί απαγόρευσης, φωνάζοντάς μου παράλληλα να σβήσω ότι έχω τραβήξει.
Σε μια στιγμή, πήγε να μου πάρει με το ζόρι την φωτογραφική, αλλά τον έκοψα.
Καθώς ήξερα, τι ηλιθιότητες μπορεί να μου λένε, είχα μαζί μου το λάπτοπ και μέσα σ` αυτό τα έγγραφα που αποδείκνυαν πως "δεν είμαι ελέφαντας" και ότι αυτό που κάνω δεν είναι παράνομο.
Δυστυχώς όμως, ο σταθμάρχης(ή τουλάχιστον έτσι μου παρουσιάστηκε), δεν καταλάβαινε, και επέμενε να καλέσει την αστυνομία.
Εγώ γνωρίζοντας πως δεν έχω κάνει κάτι, τον προέτρεπα να τους καλέσει.

Μετά από πολύ ώρα λογομαχιών (κάποιων από αυτών σε υψηλούς τόνους), έρχεται το 58 με το οποίο θα `φευγα.
Και επειδή δεν ήθελα, να το χάσω λόγω υποχρεώσεων που είχα το βράδυ(και επειδή λόγω ηλικίας δεν γούσταρα να με τραβάει η αστυνομία-ακόμη κι αν δεν έχω κάνει κάτι), του είπα πως θα διαγράψω τις φωτο και τα βίντεο.
Για να μην τα πολυλογώ λοιπόν, έκανα πως τα διέγραψα και επιβιβάστηκα στο τρένο.

Σε ανάλογη περίπτωση( ξανακατεβαίνω αθήνα σε λίγες μέρες και έχω στα σχέδιά μου να περάσω από τον Σ.Λαρίσης) , τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να τους πείσω για του λόγου το αληθές;;

Άβαταρ μέλους
Φώτης Κορομηλάς
Staff
Staff

Re: Τραμπουκισμοί Securitάδων στον Σ. Λαρίσης

Δημοσίευσηαπό Φώτης Κορομηλάς » 30 Οκτ 2014, 19:18

Τους δίνεις τυπωμένο αυτό εδώ:

http://www.synigoros.gr/resources/docs/199930.pdf

και πέρνα και το Link πάνω στο έγγραφο καλού κακού.

Αν τώρα έρθει ο σταθμάρχης με τσαμπουκά κ.λ.π, δεν φοράει πηλίκιο, ή είναι ντυμένος σαν γύφτος, πες του "Είσαι εσύ σταθμάρχης, πού είναι το πηλίκιο" (τσαμπουκάς αυτός, τσαμπουκάς εσύ).

Άβαταρ μέλους
mlwa450
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

Δημοσίευσηαπό mlwa450 » 30 Οκτ 2014, 21:22

Οταν θα ξαναπας στον ΣΣΛ πες μου απλα να ερθω μαζι σου.

Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Α.Αναστασιάδης » 30 Οκτ 2014, 22:09

mlwa450 έγραψε:Οταν θα ξαναπας στον ΣΣΛ πες μου απλα να ερθω μαζι σου.

Πάρτε και τον Καραγκούνη μαζί για μια πιό πικάντικη λεξική υποστήριξη του όλου θέματος... :master: :master: :master:
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.

Άβαταρ μέλους
mlwa450
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

Δημοσίευσηαπό mlwa450 » 31 Οκτ 2014, 09:43

Α.Αναστασιάδης έγραψε:
mlwa450 έγραψε:Οταν θα ξαναπας στον ΣΣΛ πες μου απλα να ερθω μαζι σου.

Πάρτε και τον Καραγκούνη μαζί για μια πιό πικάντικη λεξική υποστήριξη του όλου θέματος... :master: :master: :master:

Προτεινω να παρουμε και τον DimitrisG για τεχνικη υποστηριξη...

Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΧΟΥ-ΒΟΥ » 31 Οκτ 2014, 09:55

εεεεεεεεεεεε, δεν ντεπέστε λιγάκι......... :mrgreen:
ΑΑ, ανέβασε ρε το σχετικό ηχητικό Link :lol22:

Άβαταρ μέλους
nickp
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό nickp » 03 Νοέμ 2014, 02:35

Ευχαριστώ Πολύ για τις πληροφορίες παιδιά!!!

Άβαταρ μέλους
Akis Dionisis
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δημοσίευσηαπό Akis Dionisis » 03 Νοέμ 2014, 14:27

Οι σεκιουριτάδες στον Σταθμό Λαρίσης, έχουν τη ψευδαίσθηση ότι είναι μπάτσοι τα μ@λ@κισμέν@.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Α.Αναστασιάδης » 03 Νοέμ 2014, 18:30

Akis Dionisis έγραψε:Οι σεκιουριτάδες στον Σταθμό Λαρίσης, έχουν τη ψευδαίσθηση ότι είναι μπάτσοι τα μ@λ@κισμέν@.

Και εσύ έχεις την ψευδαίσθηση ότι δουλεύεις στον ΟΣΕ ως μηχανοδηγός,φωτορεπόρτερ,κλειδούχος,υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων,εκδότης εισητηρίων και άλλα διάφορα αλλά σε καταλαβαίνουμε... :fam29:
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.

Άβαταρ μέλους
nickp
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό nickp » 04 Νοέμ 2014, 04:26

Πάντως, το γνωρίζουμε το γνωστό ρητό: "Όποιος δεν έγινε μπάτσος, έγινε Securitας"...

Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΧΟΥ-ΒΟΥ » 04 Νοέμ 2014, 08:42

nickp έγραψε:Πάντως, το γνωρίζουμε το γνωστό ρητό: "Όποιος δεν έγινε μπάτσος, έγινε Securitας"...

και όποιος δεν μπήκε στον ΟΣΕ μηχανοδηγός, έγινε τραινόφιλος στο Amnizia..... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 07 Νοέμ 2014, 10:03

Με ενοχλεί ιδιαίτερα που αντιμετωπίζετε χαλαρά και με καλαμπούρι μια σοβαρή υπόθεση που χρονίζει. Κυρίως επειδή εσείς οι παλιοί και "δικτυωμένοι" το έχετε λύσει σε προσωπικό επίπεδο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει θέμα.

Άβαταρ μέλους
vasilis korovesis
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό vasilis korovesis » 07 Νοέμ 2014, 12:31

Προσωπικα εγω όσες φορές έχω πάει σε σταθμό εν λειτουργία και έχω πρώτα αναφερθεί στον σταθμάρχη λέγοντας ου την ιδιότητα μου και τον σκοπό δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.Μήπως επομένως οι όποιες αντιδράσεις από την μεριά του προσωπικού του ΟΣΕ υπάρχουν εξαιτίας του τσαμπουκα κάποιων αποκαλούμενω πηδ....... του Amnizia η και άλλων;

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ » 07 Νοέμ 2014, 13:18

Eιναι πολυ απλο Βασιλη Κοροβεση ...στην περιπτωση που καποιοι απο εμας ριχνουμε σε ηλικια καποια χρονακια στον Σταθμαρχη και φυσικα θα μας δει και με αλλο ματι... Τωρα αν καποιοι εφηβοι και μικροσωμοι νεαροι πανε να τσαμπουκαλευθουνε.... με ανθρωπους που ειναι στην ηλικια των πατεραδων τους... και διπλασιοι στο μεγεθος .... και τα μουτρα τους θα σπασουν.... και πιθανον να τις αρπαξουν κιολας αν παρατραβηξει το σκοινι με βρισιες και κοσμητικα επιθετα.... εννοω τους ΟΣΕΤΖΗΔΕΣ...
Απλα πραγματα ..ΛΕΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ..... αν αρνηθη .. τους λες με ομορφο τροπο... ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.... ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙς ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ...... ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΡΙΞΗ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ... και οχι ντε και καλα δες το τωρα.... Αραζεις σε ενα παγκακι για κανενα δεκαλεπτο το πολυ και πολυ πιθανον να σου κανει νοημα η να σε καλεσει να σου πει.... τραβα οτι θες απο την αποβαθρα μονο να μην μου χωθεις μεσα στις γραμμες....
Το να προκαλεσετε οι εφηβοι και αρκετα νεαροι και να πειτε στον Σταθμαρχη ..... "Είσαι εσύ σταθμάρχης, πού είναι το πηλίκιο ;" η πως εισαι ετσι ντυμενος... ξεχαστε το...... Αφηστε το σε μεγαλυτερους να το διαχειριστουν.... καταλληλα.... που ηδη το εχουν κανει και με αποτελεσμα...
Οσον αφορα τους Σεκιουριταδες θελει παλι ιδιαιτερη μεταχειριση.... να αφαιρεσεις την ευθυνη και την δικαιοδοσια απο πανω του και να την προωθησεις στο Σταθμαρχη.... Εσυ καλα κανεις την δουλεια σου του λες... αλλα δεν σε αφορα το θεμα επειδη εχουν δοθει στρεβλωμενες οδηγιες..... απο τους ανωτερους σου και θα μιλησω με τον Σταθμαρχη... ο οποιος και προισταται στο Σταθμο.... οποτε παυει καθε συνομιλια και σχεση μαζι του.... ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΥΤΟ....
Φυσικα εαν γνωριζεις την εταιρεια φυλαξης και καποιους απο εκει μεσα .. παιζεις αλλη μπαλλα.... μια χαρα.. παντα υπαρχει τροπος και ευελιξια να τον αποφυγεις και να τον παρακαμψεις...
ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΘΟΔΟΜΟΚΟ ΜΕ ΜΥΛΟΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΣΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΤΑ ΥΨΗ
http://www.youtube.com/watch?v=XhgHrDbN4EU
http://www.youtube.com/watch?v=pl-QVxHIq6o
http://www.northeast.railfan.net/images/tr_prr6184.jpg

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ » 07 Νοέμ 2014, 13:42

Επισης η διαδικασια της υποβολης μηνυσης απαιτει και παραβολο 100 ευρω... το οποιο μπορει να πληρωθει σε 3 μερες αν θυμαμαι καλα... Εαν σας υποβαλει μηνυση πιθανον να μπορειτε και εσεις να υποβαλλετε στον ιδιο και να αλληλοτσουβαλιασθητε στο Τμημα... Εαν εχετε διαθεσιμο χρονο ... το προβλημα θα το εχει αυτος μετα και η υπηρεσια που θα πρεπει να τον αντικαταστηση αλλα και ο ιδιος που θα πρεπει γυρισει στο σπιτι του στην ωρα του.. πιθανον κατακοπος..... Οποτε αν αρχισει να απειλει με μυνησεις ..του λες απλα εχεις πανω σου 100 ευρω και χρονο μπολικο μεχρι να υποβληθουν οι μηνυσεις... ; Ισως να κανω και λαθος αλλα εγω ετσι ενδεχομενως θα το αντιμετωπιζα με καποιο στραβοξυλο... και δικομανη και οποιος αντεξει...
ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΘΟΔΟΜΟΚΟ ΜΕ ΜΥΛΟΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΣΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΤΑ ΥΨΗ
http://www.youtube.com/watch?v=XhgHrDbN4EU
http://www.youtube.com/watch?v=pl-QVxHIq6o
http://www.northeast.railfan.net/images/tr_prr6184.jpg

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

ypomnhma