Re: Amnizia Photo Gallery

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 21 Δεκ 2013, 10:08

apl έγραψε:Κάθε που μπαίνω κοντεύω να κόψω τις φλέβες μου από ενδιαφέρον...
Μια φορά και έναν καιρό έμπαινα στο forum κάθε 1-2 ώρες, τώρα κάθε 3-4 ημέρες και δεν νοιώθω ότι χάνω κάτι σημαντικό. Δυστυχώς όλη η δραστηριότητα μετακόμισε στο facebook. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με το airliners.gr.

:zzz: :zzz: :zzz:

Άβαταρ μέλους
apl
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό apl » 21 Δεκ 2013, 17:17

Πραγματικά αυτό με το φατσοβιβλίο είναι πολύ άσχημο... Αρχικά ξεκίνησε σαν μέσο δικτύωσης τώρα πια είναι αποκλεισμός.... Δεν έχεις και χάνεις ένα κάρο πράγματα, άσε που αν το πεις παρά έξω σε κοιτάνε σαν εξωγήινο..... :rant:

Άβαταρ μέλους
JIMARAS
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό JIMARAS » 21 Δεκ 2013, 21:11

Δεν πειράζει! Ολοκληρώνουν το φακέλωμά τους! :wink: :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
G. Handrinos
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό G. Handrinos » 22 Δεκ 2013, 20:21

Ουτε και εγω είμαι μελος του "φατσοβιβλιου" ( δεν χρειαζεται να αναλυσω τωρα τους λογους). Οντως ( και εγω) λυπαμαι πολυ που πολλοί συνφορουμιτες μας την κοπανησανε απο εδω και τωρα πια βγαζουνε εκει το αχτι τους, με αποτελεσμα ολοι εμεις οι...οπισθοδρομικοι να μενουμε πισω. Δικαιωμα τους αλλα γιατι αραγε? Φταιει κατι που δεν τοχω παρει χαμπαρι?

Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 23 Δεκ 2013, 11:18

G. Handrinos έγραψε:γιατι αραγε? Φταιει κατι που δεν τοχω παρει χαμπαρι?
Όταν τόλμησα να ρωτήσω μου απάντησαν ότι στο facebook μπορούν να γράφουν ελεύθερα greeklish και να αποφεύγουν τις δυσκολίες με την ορθογραφία. Είναι και αυτή μια εξήγηση.

Από την άλλη ίσως τους βολεύει να έχουν όλες τις επικοινωνίες τους, ανεξαρτήτως θέματος, σε μια μόνο σελίδα την οποία διατηρούν συνεχώς ανοικτή.

Άβαταρ μέλους
kosathel
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δημοσίευσηαπό kosathel » 23 Δεκ 2013, 18:07

Το ξεκατίνιασμα φταίει
Πάτα εδώ να δεις το ιστολόγιό μου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kostas_train
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Kostas_train » 23 Δεκ 2013, 18:42

Στηρίζω Forum !

Άβαταρ μέλους
AlexG
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό AlexG » 24 Δεκ 2013, 04:07

Εδώ είναι ο Παράδεισος και η κόλαση...εκεί.

Άβαταρ μέλους
paico
Συνοδός
Συνοδός
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό paico » 26 Δεκ 2013, 17:02

kosathel έγραψε:Το ξεκατίνιασμα φταίει

σε μεγάλο βαθμό.... αλλά και η αίσθηση δυστυχώς πως δε μαθαίνεις πια και πολλά...
και αυτοί που είχαν ανοιχτά τα σεντούκια κι έδειχναν, έχουν πια φύγει...

Παρά τη σταθερή αντίθεσή μου στο facebook και τον τρόπο που χρησιμοποιείται, έκανα πριν μερικούς μήνες λογαριασμό με ψευδώνυμο.
Δεν έχω κάνει "φίλους" τους πραγματικούς φίλους και γνωστούς, παρά μόνο τους φίλους του χώρου (βοηθά να εντοπίζεις τα σημεία ενδιαφέροντος)
Ούτε ανεβάζω φωτό από την προσωπική μου ζωή, ούτε πιάνω ψιλοκουβέντα.

Έχω γραφτεί στις ομάδες τραινόφιλων και άλλα γκρουπ που με ενδιαφέρουν και βλέπω καθημερινά μεγάλο αριθμό φωτογραφιών, παίρνω πληροφορίες και ανταποδίδω όσο μπορώ.
Όποιος δεν έχει λογαριασμό ας ρωτήσει, θα εντυπωσιαστεί με τον αριθμό των φωτο που ανεβάζουν φίλοι που παραμένουν κι εδώ "ενεργοί"
το γιατί δεν κάνουν το ίδιο κι εδώ; ότι φαντάζεται ο καθένας μας...

χρόνια πολλα
Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Nikos » 26 Δεκ 2013, 17:57

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Να πω και γω την άποψη μου, πάνω στο θέμα που έχουμε ανοίξει αν και σε λάθος μέρος. (Οι συντονιστές ας το μεταφέρουν εκει που πρέπει...)

Ήμουν από τους τελευταίους και κατόπιν πιέσεων από τους φίλους μου, άνοιξα λογαριασμό στο FB, για να δω τι ιστορία είναι αυτή.
Διαπίστωσα όντως, πως φωτογραφίες μπαίνουν πολλές, κάποιες με ενδιαφέρον και νέες και κάποιες επαναλήψεις των όσων έχουμε ήδη δει.
Διαπίστωσα επίσης, πως συζήτηση και παρακολούθηση της, δύσκολα κάνεις γιατί οι ειδοποιήσεις ήτε δυσλειτουργούν, ήτε σου ξεφεύγουν.
Πολλές φορές μου έλεγαν φίλοι. Είδες τι έγραψε ο τάδε ??? Οχι δεν το πήρα χαμπάρι και έψαχνα μέσα στο λαβύρινθο να το βρω...

Τελική διαπίστωση λοιπόν. Για φωτογραφίες, το FB είναι καλό. Βλέπεις πολλές άλλων, αλλά και σα φωτογράφος που "λέω" ότι είμαι, είδα πως οι φωτογραφίες που έβαλα, είχαν κάποια απήχηση. Δηλαδή ο κόσμος έκανε like και σχόλια.
Στο Amnizia, αν και θεωρώ πως είναι "σπίτι" μου και το έχω πάνω απ' όλα, βάζω πλέον λιγότερες, γιατί διαπιστώνω πως περνάνε απαρατήρητες αφού, τα σχόλια και τα "ευχαριστώ" που παίρνω, είναι από τα 2-3-4 γνωστά πλέον άτομα...

Πάντως κατα τη γνώμη μου πάντα, το μόνο σιδηροδρομικό "στέκι", είναι η Amnizia. Αν θες να ενημερωθείς και να συζητήσεις για κάτι. εδώ θα ερθεις. Το FB είναι καλό για να περνάς την ώρα σου, αλλά είναι μόδο και η μόδα όπως ξέρουμε έχει ημερομηνία λήξης.
My pictures at Railpictures, Flickr and Railscapes.NET
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Akis Dionisis
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Amnizia vs Facebook

Δημοσίευσηαπό Akis Dionisis » 28 Δεκ 2013, 13:43

Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να το δημιουργήσω αυτό το τόπικ.
Έχουμε εξαφανιστεί στο ακέραιο πολλά μέλλη και την "κοπανήσαμε" και πήγαμε στο facebook και ιδιαίτερα στις τραινο-ομάδες.
Φωτογραφικό υλικό κυρίως κτλ, από το φόρουμ μεταφέρθηκε εκεί, όπως και πολλά μέλλη επίσης.
Αυτή η facebook-μόδα μας έχει παρασύρει όλους μαζί λίγο πολύ...
Είδα και την κουβέντα που ανοίχτηκε στο τόπικ της photo-galery, οπότε κι ένας λόγος παραπάνω που άνοιξα αυτό το τόπικ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Re: Amnizia vs Facebook

Δημοσίευσηαπό Α.Αναστασιάδης » 28 Δεκ 2013, 14:16

Akis Dionisis έγραψε:Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να το δημιουργήσω αυτό το τόπικ.
Έχουμε εξαφανιστεί στο ακέραιο πολλά μέλλη και την "κοπανήσαμε" και πήγαμε στο facebook και ιδιαίτερα στις τραινο-ομάδες.
Φωτογραφικό υλικό κυρίως κτλ, από το φόρουμ μεταφέρθηκε εκεί, όπως και πολλά μέλλη επίσης.
Αυτή η facebook-μόδα μας έχει παρασύρει όλους μαζί λίγο πολύ...
Είδα και την κουβέντα που ανοίχτηκε στο τόπικ της photo-galery, οπότε κι ένας λόγος παραπάνω που άνοιξα αυτό το τόπικ.

Καλά έκανες και το άνοιξες...κλείστο τώρα... :crazy:
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό alsthom » 28 Δεκ 2013, 15:01

Και που το άνοιξες τι έγινε ρε ΆΚη?
Ποιος ο σκοπός του?
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Άβαταρ μέλους
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 89
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 89 » 28 Δεκ 2013, 15:02

Το έχω ξαναπεί και αλλού, θα το πω άλλη μια φορά και εδώ, εκφράζοντας, θεωρώ, ολόκληρη τη συντονιστική και διαχειριστική ομάδα της Amnizia. Το φόρουμ έχει όντως χάσει κόσμο από ομάδες σαν αυτές που ανέφερε ο Άκης των μέσων "κοινωνικής δικτύωσης", κατά καιρούς δε είχαμε και φαινόμενα απειλών από μέλη του τύπου "θα φύγω από το φόρουμ, δεν ξαναγράφω, στο facebook γράφω ελεύθερα (την κάθε π@π@ρι@ θα συμπλήρωνα εγώ) και άλλα τέτοια. Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που η Αμνίζια θα παραμείνει και είναι αναγκαία, διότι αποτελεί τη μόνη βάση δεδομένων για κάθε σιδηροδρομόφιλο, πρωτάρη ή μη, το μοναδικό χώρο συζητήσεων, προβληματισμών, χωρίς δογματισμούς, με ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ και όχι το μακρύ και το κοντό του καθενός (όσοι βλέπουν τί γράφεται σε ορισμένες ομάδες του facebook ειδικά θα κλαίνε από τα γέλια). Και θεωρώ πλεονέκτημα της Αμνίζια και αυτό, την έλλειψη "βαρώνων" εδώ μέσα, την οποία βλέπω έντονα στις ομάδες. Για εμένα δεν τίθεται θέμα κατάργησης ή ελλείψεων της Αμνίζια σε σύγκριση με τις ομάδες που προαναφέραμε.
"Να φοβάσαι την ημέρα που το πέρασμα ενός τραίνου δεν θα σε συγκινεί πια"....
Τα σιδηροδρομικά μου βίντεο... https://www.youtube.com/user/panagos89/videos

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό alsthom » 28 Δεκ 2013, 15:09

Παναγιώτη θα συμπληρώσω λίγο κάτι στα γραφόμενά σου.

Αναφέρεις: " Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που η Αμνίζια θα παραμείνει".

Διορθώνω: Δεν τέθηκε ποτέ λόγος απομάκρυνσης της Αμνίζια επειδή κάποιοι πήγαν στο facebook. Όπως έχει γράψει κι ο Νίκος αλλού, την Αμνίζια εγώ την θεωρώ σπίτι μου και το εννοώ. Εδώ μέσα έμαθα κόσμο, πράγματα κτλ και τώρα σαν διαχειριστής προσπαθώ όσο μπορώ να την κάνω πιο όμορφη και πιο λειτουργική. Εξάλλου όταν πρωτοβρήκα την Αμνίζια , είμασταν κάπου 20 μέλη μόνο! Και για πολύ καιρό συνεχίζαμε έτσι.....

Τελειώνοντας να προσθέσω ότι το φόρουμ είναι σκάλες καλύτερο για ένα και μόνο πράγμα. Η αρχειοθέτιση και ταξινόμηση των θεμάτων που έχει. Απο κει και πέρα..........................
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

ypomnhma