ΝΕΑ ΑΦΙΞΗ ΜΕΛΟΥΣ!! ( Τόπικ καλωσορίσματος νέων μελών )

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
ADMZ
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Δημοσίευσηαπό ADMZ » 12 Νοέμ 2011, 23:01

Παυλο καλωσορισες και απο μενα σαν απο τα νεοτερα μελη εδω.. Ειναι υπεροχος χωρος, φανταστικα ατομα και ενα πληθος φωτο που σιγουρα θα σου αναγεννησουν και την πιο κρυφη μνημη σε οτι αφορα τα τρενα. Αυτο τουλαχιστον ειναι η δικη μου εμπειρια εδω...
Crasy Train

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ » 12 Νοέμ 2011, 23:12

Παυλο καλως ηρθες ..κοντα μας....
Κανεις δεν γεννηθηκε ξερολας εδω μεσα..τουλαχιστον... Σχεδον συμπληρωνουμε ο ενας τον αλλο οσον αφορα γνωσεις ..αποψεις ..ακομη και στις φτωχες μας προσδοκιες για τον σιδηροδρομο δινουμε κουραγιο τα μελη μεταξυ μας... Φυσικα στο τελευταιο θεμα υπαρχουν και εξαιρεσεις.
Οσον αφορα τους Αγιους Αναργυρους θυμαμαι ακομη καποια ξαδερφια μου να μισουν σχεδον τον σιδηροδρομο λογω καποιων δυστυχηματων και των πολλων ατυχηματων που συνεβαιναν τακτικα εκει αλλα βλεπεις η ελλειπης ενημερωση και η ημιμαθεια αυτο το αποτελεσμα εφερε..
Επειδη ανεφερες το θεμα της φωτογραφιας.. απλα να σου πω και εγω μια απο τα ιδια..αλλα ευτυχως εδω απ οτι εχεις δει και εσυ ..υπαρχει αφθονια..οποτε χαντικαπ ουδεν..
Παραξενευτηκα λιγο με το θεμα της διαφορας μεταξυ μετρικης και στανταρντ ως προς το ευρος γραμμης επειδη ειχες το προνομιο να την εχεις και σε μικτο ευρος... αλλα και να βλεπεις τις κινησεις του τροχαιου υλικου και να εχεις απ ευθειας συγκρισεις μεγεθους αλλα και δυνατοτητων ελξεως αυτου.
Την μια και μοναδικη φορα που ανεβηκα Αγιους Αναργυρους για να παρω τρενο σε τακτικο δρομολογιο ηταν την μερα που θα κυκλοφορουσε το τελευταιο IC προς Πυργο και μετα πηγαινοντας Καλαματα γυρισα με Λεωφορειο μεσω Τριπολεως εως Αργος και απο εκει το τελευταιο ΜΑΝ για Αγιους και παλι.... ΜΑΥΡΙΣΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΤΟΤΕ...
ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΘΟΔΟΜΟΚΟ ΜΕ ΜΥΛΟΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΣΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΤΑ ΥΨΗ
http://www.youtube.com/watch?v=XhgHrDbN4EU
http://www.youtube.com/watch?v=pl-QVxHIq6o
http://www.northeast.railfan.net/images/tr_prr6184.jpg

Άβαταρ μέλους
pvuccino
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό pvuccino » 13 Νοέμ 2011, 01:26

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλους! :wink:

Γιώργο Μάντζιε όσο περίεργο κι αν ακούγεται (και σε μένα πια) μέχρι να μπω στο forum εδώ δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε διαφορά εύρους και τροχαίου υλικού. Για μένα ήταν πάντα η γραμμή Θεσσαλονίκης (οι "ψηλές γραμμές" όπως τις λέγαμε, επειδή κατά το μεγαλύτερο μέρος τους τρέχαν σε επίχωμα) και η γραμμή Πελοποννήσου. (οι "χαμηλές γραμμές" γιατί ήταν στο επίπεδο του δρόμου) Το ΑEG το μπέρδευα με το MAN-4, το ΜΑΝ-1 με το ΜΑΝ-2 ακόμα δυσκολεύομαι να τα ξεχωρίσω, και οι μηχανές ήταν όλες πορτοκαλί!! :lol22: Κι επειδή όπως είπα και παραπάνω, σαν παιδάκι είχα κάτσει κι είχα αποτυπώσει τη γραμμολογία του χώρου συνάντησης των δυο γραμμών (εκεί που είναι σήμερα ο σταθμός του προαστιακού) και είχα μεγάλη απορία γιατί ήταν τόσο μα τόσο μπερδεμένη!! :lol22: :lol22: Καθώς επίσης και γιατί οι 2 γραμμές από Θεσσαλονίκη και οι 2 από Πελοπόννησο γινόταν 3 και όχι 2 όπως θα ήταν το λογικό! (αν ήταν στο ίδιο εύρος δηλαδή!) Αυτό που θυμάμαι όμως έντονα ήταν τα ατέλειωτα εμπορικά των οποίων τα βαγόνια πάντα μέτραγα από το παράθυρο της τάξης - πάνω στη βαρεμάρα του μαθήματος - και έφτανα καμιά φορά μέχρι και το 50!! :shock:

Όσο για το τρένο στους Αγίους υπήρξε πάντα κατάρα και ευλογία. Κακά τα ψέματα, είναι απ' τις κοινότητες που μπορεί και να μην υπήρχαν καν χωρίς το τρένο. Είναι μέρος της ζωής μας και θα συνεχίσει να είναι, είτε μας αρέσει είτε όχι. (Εμένα μ' αρέσει! :mrgreen: ) Βέβαια τα ατυχήματα πολλά και τείνουν να εξαγριώνουν την κοινή γνώμη. Αλλά αυτό κατά τη γνώμη μου είναι μάλλον λόγω ανύπαρκτης - τότε - περίφραξης και απροσεξίας του εκάστοτε πεζού ή/και οδηγού. Εγώ από τα 6 μου ανεβοκατέβαινα γραμμές και ποτέ μα ποτέ δεν κινδύνεψα στο ελάχιστο! (είχα βέβαια και το μυαλό ΜΕΣΑ στο κεφάλι, απαραίτητη προϋπόθεση! :mrgreen: )

Η μόνη φορά που οφείλω να πω αγανάκτησα με τον ΟΣΕ ήταν όταν είχε σταθμεύσει ένα εμπορικό τεράστιο στη μεικτή πριν το σταθμό των Αγίων (ερχόμενο από Αθήνα) κλείνοντας έτσι όλες τις διαβάσεις - οδικές και πεζων - για κανά χιλιόμετρο, ίσως και παραπάνω. Εκεί ήταν όντως έγκλημα, γιατί παρολίγο να χάσω τη μάνα μου. Περιμέναμε κανα 20λεπτό να περάσουμε κι αφού απήυδησε πια να περιμένει δοκίμασε να περάσει από κάτω!!!! :shock: (τα συγκεκριμένα βαγόνια είχαν ψηλές πλατφόρμες κι αν έσκυβες, χωρούσες να περάσεις από κάτω) Φυσικα αν δεν τη σταματούσα εγώ (πολύ πιτσιρίκι τότε) θα την είχε πάρει αμπάριζα, γιατί εκείνη ακριβώς τη στιγμή χωρίς καμιά προειδοποίηση (ήμασταν μακριά από το σταθμό, χωρίς ορατότητα) το τρένο άρχισε να κινείται!! :shock: :shock: :shock:

Αλλα εντάξει φαντάζομαι πως αυτό είναι από τα γεγονότα που συμβαίνουν μια φορά στο εκατομμύριο, εμένα δε μου 'χει ξανασυμβεί έκτοτε. (Αλλά μια φορά θα γίνει το κακό!) :-?

Άβαταρ μέλους
pvuccino
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό pvuccino » 13 Νοέμ 2011, 02:47

Υ.Γ. popeye το 420 λατρεία!!! :mrgreen: :mrgreen: Έμπαινες σήμερα κι έφτανες μεθαύριο!! :lol22: :lol22: Αν και η εν λόγω φωτό είναι από 703 στον Πειραιά.

Άβαταρ μέλους
Ovelikios
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Ovelikios » 17 Ιαν 2012, 15:35

Χαιρετώ και εγώ, παλαιός οπαδός του σιδηροδρόμου, όψιμος λάτρης.

Μεγάλωσα στην Ελευσίνα, πολύ κοντά στις γραμμές, θυμάμαι πιτσιρικάς έτρεχα να δω «το μοτρίς» (έτσι νόμιζα ότι το έλεγαν ακούγοντας τους μεγάλους να λένε «οτομοτρίς») που πρέπει να ήταν De Dietrich και πολλές φορές χάζευα τους ελιγμούς των Alco στο σταθμό. Πολλές διαδρομές για μπάνιο στην Κινέτα με Ganz Mavag και πολλές παρατηρήσεις από την φιλόλογο στο Γυμνάσιο («Πόσα βαγόνια είχε; Τα μέτρησες;») επειδή κοιτούσα από τα παράθυρα της τάξης τα τρένα. Τις ονομασίες των τρένων δεν τις ήξερα τότε, ήταν ή «μοτρίς», ή «μπλε» ή «μουτζούρης». Ανεπίδεκτος... :mrgreen:

Θυμάμαι σαν σε όνειρο στο σταθμό της Λεπτοκαρυάς το 1984 (κάναμε διακοπές) μια ντηζελομηχανή που δεν έμοιαζε με τίποτα από όσα είχα δει, ψάχνοντας τώρα πρέπει να ήταν ALCO A301 (η γουρούνα), αλλά μπορεί να ήταν και ξένη, είναι αδύνατον να ξέρω. Αλλά είχα μείνει άναυδος.

Αφορμή να πιάσω πάλι το νήμα είναι το ενδιαφέρον μου για την παλιά γραμμή του Λαυρίου. Άρχισα να ερευνώ, βρήκα ιστοσελίδες, βρήκα πληροφορίες, βρήκα τις ράγες στις νησίδες, περπάτησα στα χωράφια στα Μεσόγεια, βρήκα ανθρώπους, βρήκα και το Amnizia, το ένα έφερε το άλλο και τώρα διαβάζω όλο το φόρουμ γιατί θέλω να μάθω τα πάντα για τα πάντα (εύκολο δείχνει, τα έχετε ήδη πει και γράψει εδώ μέσα) :mrgreen:

Έχω μερικές φωτογραφίες τρένων και σταθμών από ταξίδια μου στην Ευρώπη (τρένα και σταθμοί στη Γερμανία, τραμ στο Γκέτεμποργκ και τη Λειψία, σταθμοί και τρένα στη Σουηδία) θα τις αναρτήσω σιγά-σιγά αλλά μην περιμένετε και πολλά, είναι αποσπασματικές και με τη ματιά του άσχετου τουρίστα.

Καλώς σας βρήκα

Υ.Γ.
Πείτε με χαζό, αλλά δεν έχω βρει ακόμα πώς παρακολουθείς ένα θέμα (ειδοποίηση με e-mail, λίστα θεμάτων υπό παρακολούθηση κλπ). Any help?

Άβαταρ μέλους
Απόστολος
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

Δημοσίευσηαπό Απόστολος » 17 Ιαν 2012, 15:48

Καλώς ήρθες Ovelikios.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Siemens
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

Δημοσίευσηαπό Siemens » 17 Ιαν 2012, 19:46

Καλώς όρισες Ovelikios και καλό σερφάρισμα!

Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό Tsako » 17 Ιαν 2012, 19:46

"Ovelikios":5fl9wfbw έγραψε:Πείτε με χαζό, αλλά δεν έχω βρει ακόμα πώς παρακολουθείς ένα θέμα (ειδοποίηση με e-mail, λίστα θεμάτων υπό παρακολούθηση κλπ). Any help?

Καλώς μας ήλθες φίλε Ovelikios.
Οι λειτουργίες που αναφέρεις είναι απενεργοποιημένες και μέχρι το επόμενο ριζικό update του forum δεν το βλέπω να ενεργοποιούνται ξανά.

Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Α.Αναστασιάδης » 25 Ιαν 2012, 13:06

Dimi Protonotarios καλως μας ηλθες...Καλο σερφαρισμα!!! :occasion:
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.

Άβαταρ μέλους
xsaviola28
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Απ: ΝΕΑ ΑΦΙΞΗ ΜΕΛΟΥΣ!! ( Τόπικ καλωσορίσματος νέων μελών )

Δημοσίευσηαπό xsaviola28 » 09 Απρ 2012, 17:06

καλώς σας βρήκα παιδιά μεγάλωσα σε μια περιοχή έξω από την κερατέα και ανέκαθεν είχα έλξη για τις γραμμές.. και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα και στεναχωριέμαι που αυτό δεν έγινε νωρίτερα

Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Nikos » 09 Απρ 2012, 17:27

Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Αργησες αλλα μας βρήκες
Παρακολούθα και τις δραστηριότητες της ΕΜΣΑ γιατί γίνονται και διάφορα στη γειτονιά σου.
My pictures at Railpictures, Flickr and Railscapes.NET
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xsaviola28
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Δημοσίευσηαπό xsaviola28 » 09 Απρ 2012, 22:26

ευχαριστώ πολύ εχω στείλει μήνυμα στα παιδιά στη σελίδα της ΕΜΣΑ στο facebook δε μου απάντησαν ακόμα να βοηθήσω όπως μπορω και να μαζέψω και λίγο κόσμο αν χρειαστεί..

Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό Tsako » 10 Απρ 2012, 01:55

Καλώς ήρθες στην παρέα μας xsaviola28.

Υπάρχει ενεργό topic της ΕΜΣΑ στο forum >>> index.php?option" onclick="window.open(this.href);return false; ... Itemid=125

Άβαταρ μέλους
EVAN
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό EVAN » 24 Απρ 2012, 20:51

Καλώς σας βρήκα και πάλι! "ΜΕ 'ΓΕΙΑ" το forum!!!!
ΣΠΑΠ=Σιδηρόδρομοι Πελλοπονήσου Αθάνατοι Προδομένοι

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό alsthom » 24 Απρ 2012, 20:58

Καλώς τον. Τα κατάφερες τελικά! :xythumbs:
Οπότε κλείνω το ticket. ;)
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

ypomnhma